statystyki

Niekorzystny zakaz konkurencji to nadal zakaz

autor: Patryk Słowik14.06.2018, 07:29; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:39
Sądy obu instancji uznały, że do złamania zakazu konkurencji doszło, a zatem były współwłaściciel musi zapłacić pieniądze spółce.

Sądy obu instancji uznały, że do złamania zakazu konkurencji doszło, a zatem były współwłaściciel musi zapłacić pieniądze spółce.źródło: ShutterStock

Jeśli odchodzący z firmy menedżer zgodził się na zawarcie restrykcyjnego zakazu konkurencji, musi się do niego stosować. I nie ma znaczenia, że przez jego podpisanie nie jest w stanie przez wiele lat wykonywać wyuczonego zawodu. Do takich wniosków doszedł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sprawa rozpoznana przez sąd zaczęła się w 2008 r. Wówczas współwłaściciel spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zbył swoje udziały za ponad 1,1 mln zł.

Zobowiązał się, że przez pięć lat od sprzedaży udziałów powstrzyma się od prowadzenia działalności konkurencyjnej w zakresie telematyki na całym świecie, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii. Co prawda strony nie ustaliły żadnego odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, ale postanowiono, że jest ono wliczone w cenę zbycia udziałów. Kara umowna za naruszenie zakazu została ustalona na 400 tys. zł.

Były menedżer po niespełna czterech latach zaczął współpracować z innym rynkowym podmiotem, zajmującym się telematyką. Niebawem otrzymał pozew opiewający na kwotę 400 tys. zł za złamanie zakazu konkurencji.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane