statystyki

Szybsze przywracanie do pracy: Konieczne, ale kłopotliwe

autor: Łukasz Guza22.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:57
dokument, podpis, biuro, praca

Przedstawiciele pracodawców podkreślają, że w wielu przypadkach – ze względu na długość postępowań sądowych – stan niepewności co do zatrudniania danej osoby będzie trwał długoźródło: ShutterStock

Projektowane przyspieszenie przywracania do pracy po bezprawnym zwolnieniu podzieliło partnerów społecznych. Resort sprawiedliwości chce, aby sąd I instancji mógł nakazać dalsze zatrudnienie zwolnionych już w swoim wyroku (bez czekania na uprawomocnienie). A w przypadku m.in. związkowców i kobiet w ciąży – nawet w trakcie postępowania, tuż po wniesieniu odwołania od wypowiedzenia lub dyscyplinarki. Wynika to z rządowego projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Według związków zawodowych to konieczne, bo obecne przepisy w praktyce nie zapewniają zatrudnionym skutecznej ochrony. Z tym nie zgadzają się pracodawcy. Ich zdaniem problemem jest przewlekłość postępowań sądowych (również tych z zakresu prawa pracy) i to nią powinno zająć się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Z premedytacją

Przyspieszenie procedury przywracania do pracy postulowały związki zawodowe, w tym przede wszystkim NSZZ „Solidarność” (na forum Rady Dialogu Społecznego).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane