statystyki

Szybsze przywracanie do pracy: Konieczne, ale kłopotliwe

autor: Łukasz Guza22.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:57
dokument, podpis, biuro, praca

Przedstawiciele pracodawców podkreślają, że w wielu przypadkach – ze względu na długość postępowań sądowych – stan niepewności co do zatrudniania danej osoby będzie trwał długoźródło: ShutterStock

Projektowane przyspieszenie przywracania do pracy po bezprawnym zwolnieniu podzieliło partnerów społecznych. Resort sprawiedliwości chce, aby sąd I instancji mógł nakazać dalsze zatrudnienie zwolnionych już w swoim wyroku (bez czekania na uprawomocnienie). A w przypadku m.in. związkowców i kobiet w ciąży – nawet w trakcie postępowania, tuż po wniesieniu odwołania od wypowiedzenia lub dyscyplinarki. Wynika to z rządowego projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Według związków zawodowych to konieczne, bo obecne przepisy w praktyce nie zapewniają zatrudnionym skutecznej ochrony. Z tym nie zgadzają się pracodawcy. Ich zdaniem problemem jest przewlekłość postępowań sądowych (również tych z zakresu prawa pracy) i to nią powinno zająć się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Z premedytacją

Przyspieszenie procedury przywracania do pracy postulowały związki zawodowe, w tym przede wszystkim NSZZ „Solidarność” (na forum Rady Dialogu Społecznego).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane