statystyki

Holding nie ułatwi zwolnień grupowych

autor: Łukasz Guza16.08.2018, 16:00
Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatów

Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatówźródło: ShutterStock

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła pracownic niemieckiej spółki APSB zajmującej się obsługą pasażerów na lotnisku w Berlinie. Firma wykonywała usługi wyłącznie na rzecz spółki GGB (realizującej wiele zadań dla portów lotniczych).

Z powodu odnotowanych strat od 2014 r. GGB stopniowo rozwiązywało umowy zawarte z APSB. 22 września 2014 r., podczas walnego zgromadzenia APSB, spółka GGB – jako jedyny wspólnik mający prawo głosu – podjęła uchwałę o zakończeniu działalności APSB 31 marca 2015 r. W styczniu 2015 r. ostatnia z wymienionych firm poinformowała radę zakładową o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i wysłuchała ją w tej kwestii, ale nie wzięła pod uwagę sprzeciwu rady wobec niektórych wypowiedzeń (opierały się one na zarzucie fikcyjności części strat).

Pracownice zaskarżyły legalność zbiorowych redukcji etatów, a niemiecki sąd pracy uznał, że rozstrzygnięcie omawianych sporów zależy m.in. od wykładni dyrektywy Rady 98/59/WE z 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych (Dz.U. 1998, L 225, s. 16). Chodziło przede wszystkim o interpretację pojęcia przedsiębiorstwa, które sprawuje kontrolę nad pracodawcą. Dlatego sąd skierował pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane