statystyki

Możliwe zwolnienie z pracy za ukrywanie nieprawidłowości

12.07.2018, 17:00
zwolnienie, praca

Negatywne skutki może powodować również informowanie pracodawcy o nieprawidłowościach, które w rzeczywistości nie mają miejsca.źródło: ShutterStock

Pracownicy niejednokrotnie mają wiedzę o nieprawidłowościach w firmie, ale nie chcą o tym mówić. Tymczasem mają taki obowiązek. Odmowa przekazania pracodawcy stosownych informacji uzasadnia pociągnięcie zatrudnionego do odpowiedzialności, w tym rozwiązanie umowy o pracę. Podobna sankcja dotyczy przekazywania nieprawdziwych informacji o rzekomych nieprawidłowościach.

Robert Stępień, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch:

Każdy pracownik jest zobowiązany do dbałości o dobro zakładu pracy. Wymóg ten obejmuje nie tylko zakaz podejmowania działań godzących w dobro pracodawcy, ale również obowiązek informowania go o wszelkich przypadkach nadużyć czy nieprawidłowości, o których podwładny ma wiedzę.

Zaniechanie w tym zakresie może być przyczyną wypowiedzenia umowy, a nawet zostać ocenione jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, uzasadniające dyscyplinarkę.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane