statystyki

Możliwe zwolnienie z pracy za ukrywanie nieprawidłowości

12.07.2018, 17:00
zwolnienie, praca

Negatywne skutki może powodować również informowanie pracodawcy o nieprawidłowościach, które w rzeczywistości nie mają miejsca.źródło: ShutterStock

Pracownicy niejednokrotnie mają wiedzę o nieprawidłowościach w firmie, ale nie chcą o tym mówić. Tymczasem mają taki obowiązek. Odmowa przekazania pracodawcy stosownych informacji uzasadnia pociągnięcie zatrudnionego do odpowiedzialności, w tym rozwiązanie umowy o pracę. Podobna sankcja dotyczy przekazywania nieprawdziwych informacji o rzekomych nieprawidłowościach.

Robert Stępień, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch:

Każdy pracownik jest zobowiązany do dbałości o dobro zakładu pracy. Wymóg ten obejmuje nie tylko zakaz podejmowania działań godzących w dobro pracodawcy, ale również obowiązek informowania go o wszelkich przypadkach nadużyć czy nieprawidłowości, o których podwładny ma wiedzę.

Zaniechanie w tym zakresie może być przyczyną wypowiedzenia umowy, a nawet zostać ocenione jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, uzasadniające dyscyplinarkę.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane