Koniec procedury profilowania bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska02.07.2018, 08:06; Aktualizacja: 02.07.2018, 08:10
praca, rekrutacja, bezrobotny

Modyfikacje czekają też niektóre z form aktywizacji, które zostaną zachowane w nowej ustawie.źródło: ShutterStock

Powiatowe urzędy pracy będą miały do dyspozycji mniej instrumentów aktywizacji, ale za to ich stosowanie będzie elastyczniejsze. Stypendium dla stażystów wzrośnie ze 120 proc. do 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło zapowiadany już od wielu miesięcy projekt ustawy o rynku pracy. Ma on od przyszłego roku zastąpić obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Wprawdzie wiele z zawartych w niej rozwiązań zostanie przeniesionych do nowego aktu prawnego, ale powiatowe urzędy pracy (PUP) czekają istotne zmiany. Jedna z nich przewiduje rezygnację z procedury profilowania bezrobotnych, która sprowadzała się do przyporządkowania osoby bez pracy do jednej z trzech grup pomocy, a dla każdej z nich były przewidziane odrębne formy aktywizacji. Odejście od tego rozwiązania jest spowodowane tym, że nie sprawdziło się ono w praktyce, a wręcz utrudniło pośredniakom zadanie.

– W naszych rejestrach przeważają osoby długotrwale bezrobotne, które z zasady trafiają do trzeciego profilu pomocy. Problem w tym, że wyklucza to je z możliwości korzystania z najważniejszych instrumentów aktywizacji czy skierowania na zgłoszone stanowisko pracy – mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

W nowej ustawie został zresztą przewidziany mniej rozbudowany katalog form wsparcia oferowanych bezrobotnym. Znikną z niego świadczenie aktywizacyjne, refundacja składek za osoby po 50. roku życia oraz zlecanie działań aktywizacyjnych przez marszałków województw agencjom zatrudnienia. Z kolei grant na telepracę będzie dostępny jedynie dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Te zmiany wynikają z małego zainteresowania tymi instrumentami, o czym pisaliśmy na łamach DGP.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Polska Polske goni...(2018-07-02 09:00) Zgłoś naruszenie 61

  To było by zabawne gdyby nie prawdziwe. Obok mjego garażu trzech ,czterech młodych bezrobotnych z powykrzywianymi od widy twarzami dzień ,dzień pije ale uwaga Ci co mają po 45 lat pracy nie oga odejść na emeryture ze względu na staż.. Nawet Komorowski to zrozumiał:: „ Bronisław Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia .

  Odpowiedz
 • oO(2018-07-02 10:11) Zgłoś naruszenie 272

  Pracę generuje przedsiębiorca, nie urząd pracy. Opodatkowanie przedsiębiorcy który generuje pracę i tworzenie za te środki urzędu który pracy nie generuje jest bezsensowne. Nazwanie takiej działalności walką z bezrobociem oznacza problem z podstawami logiki.

  Odpowiedz
 • Dyzio(2018-07-03 07:06) Zgłoś naruszenie 54

  Powinni wprowadzic stale zasilki dla trwale bezrobotnych, oraz proponowac kursy na prawo jazdy C, dla zainteresowanych....

  Odpowiedz
 • nik(2019-02-10 20:16) Zgłoś naruszenie 10

  Teraz robią gorsze rzeczy. Gdański urząd pracy, pod pretekstem odkrywania kapitału, wysyła na psychoterapię i do psychologa. Profilowanie się skończyło, zaczęła się inwigilacja.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane