statystyki

Konsultacja ze związkiem jest potrzebna jako dowód

autor: Marcin Nagórek16.03.2018, 16:00
Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Prowadzę dział kadrowy w spółce. Mamy problem z byłym pracownikiem, który skierował do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Został zwolniony z powodu długotrwałej nieobecności w pracy (prawie 14 miesięcy) z powodu choroby. Nastąpiło to po okresie pobierania przez niego świadczeń (najpierw był na zasiłku, a potem na świadczeniu rehabilitacyjnym). O zamiarze zwolnienia powiadomiliśmy związek zawodowy. Umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia. Były pracownik twierdzi, że niesłusznie. Podnosi też, że związek nie zapoznał się z pismem, bo w jego siedzibie nie podjęto korespondencji. Czy może to być argument do podważenia zwolnienia?

Zastosowany tryb rozwiązania umowy o pracę był prawnie uzasadniony. Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.

Uprawnienia pracodawcy

Na wstępie należy odwołać się do art. 53 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Ustawodawca postanowił w nim, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane