statystyki

Konsultacja ze związkiem jest potrzebna jako dowód

autor: Marcin Nagórek16.03.2018, 16:00
Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Prowadzę dział kadrowy w spółce. Mamy problem z byłym pracownikiem, który skierował do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Został zwolniony z powodu długotrwałej nieobecności w pracy (prawie 14 miesięcy) z powodu choroby. Nastąpiło to po okresie pobierania przez niego świadczeń (najpierw był na zasiłku, a potem na świadczeniu rehabilitacyjnym). O zamiarze zwolnienia powiadomiliśmy związek zawodowy. Umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia. Były pracownik twierdzi, że niesłusznie. Podnosi też, że związek nie zapoznał się z pismem, bo w jego siedzibie nie podjęto korespondencji. Czy może to być argument do podważenia zwolnienia?

Zastosowany tryb rozwiązania umowy o pracę był prawnie uzasadniony. Pracownik nie może też skutecznie podważyć zwolnienia z tego powodu, że w związku zawodowym nie podjęto korespondencji od pracodawcy o zamiarze rozwiązania umowy o pracę.

Uprawnienia pracodawcy

Na wstępie należy odwołać się do art. 53 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Ustawodawca postanowił w nim, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane