statystyki

Czemu potrzebujemy nowej ustawy o zawodzie psychologa

autor: Justyna Kotowska, Artur Kotowski06.03.2018, 09:58; Aktualizacja: 06.03.2018, 10:33
psycholog

Zgodnie z ustawą o zawodzie psychologa (art. 7) świadczenie usług psychologicznych zostało ograniczone do psychologa, który posiada – w rozumieniu ustawy – prawo do wykonywania zawodu.źródło: ShutterStock

Liczba osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi rośnie. Zauważono również, że o pomoc zwracają się coraz młodsi ludzie. Ponieważ ustawa o zawodzie psychologa jest martwa, może się nimi zajmować praktycznie każdy, kto zarejestruje taką działalność gospodarczą.

Zawód psychologa formalnie regulowany jest ustawą z 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2001 r. nr 73, poz. 763), która – poza jednym przepisem – weszła w życie blisko pięć lat od jej uchwalenia (1 stycznia 2006 r.). Los tego aktu prawnego oraz jego status są doskonałym (niestety) przykładem martwego prawa.

Jest to ustawa na swój sposób szczególna, bowiem jej przedmiot regulacji wydaje się nawet intuicyjnie ważny z punktu widzenia interesu państwa, bo odnosi się do sfery zdrowia psychicznego. Zwraca uwagę już sam fakt, że od wejścia w życie tego aktu prawnego upłynęło kilkanaście lat, a nadal nie doczekał się on wdrożeń ze strony właściwych organów państwa i ogólnie rzecz biorąc, pozostaje prawem zarówno nieegzekwowanym, jak i niestosowanym przez te organy. Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) od wielu lat usiłowało zmienić ten stan rzeczy.

Losy tej formalnie obowiązującej ustawy są szczególne. Określenie „formalnie obowiązującej” nie jest w tym przypadku nadużyciem, bowiem w polskim systemie prawnym ustawa ta jest przykładem aktu, który choć obowiązuje, to w istocie nie zostały zrealizowane normy w nim zakodowane. Najpierw środowisko odnotowywało próby de facto jego uchylenia bez tworzenia nowej ustawy regulującej zawód psychologa (byłby to wówczas tzw. zawód nieregulowany), następnie – jak informuje PTP na swojej stronie internetowej – od 2009 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przez blisko sześć lat trwały prace konsultacyjne nad projektem nowej ustawy. Obecnie – jak się wydaje – prace w dalszym ciągu tkwią w martwym punkcie. Tymczasem objęcie zawodu psychologa tzw. ustawą pragmatyczną i uczynienie z tej profesji zawodu regulowanego jest jak najbardziej pożądane. Naszym celem jest wskazanie tutaj kilku postulatów de lege ferenda.

W pierwszej kolejności warto wskazać, że przynajmniej część rozwiązań przyjętych w obowiązującej ustawie o zawodzie psychologa zasługuje na utrzymanie. Stanowi ona, że zawód psychologa wykonywany jest samodzielnie (art. 2), przez co należy rozumieć, że psychologa uważa się za samodzielnie zdolnego do wykonywania zadań określonych ustawą.

Dobre rozstrzygnięcia

Art. 4 łączy wykonywanie zawodu psychologa ze świadczeniem usług psychologicznych, co wprawdzie nie zostało precyzyjnie zdefiniowane, ale przez definicję zakresową – przez wyliczenie „w szczególności” – zostało powiązane z wykonywaniem diagnozy psychologicznej, opiniowaniem, orzekaniem na zasadach przepisów szczególnych i udzielaniem pomocy psychologicznej.

W publicystyce podaje się niekiedy w wątpliwość naukowy status psychologii, mimo że dyscyplina ta posiada swój własny przedmiot badań oraz metodę badawczą (nawet jeśli większość z nich jest transponowana z innych nauk). Tymczasem w świetle obowiązującej ustawy za wykonywanie zawodu psychologa uważa się także prowadzenie przez psychologa badań naukowych w dziedzinie psychologii lub działalność dydaktyczną w tym zakresie. Taka regulacja rozwiewa te wątpliwości przynajmniej w sferze prawnonormatywnej i dodatkowo wzmacnia status pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, stosownie do ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • D.G.(2018-05-10 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  Czy autorzy powyższej publikacji spotkali się również z propozycją wykreślenia zawodu psychologa z grupy zawodów regulowanych ustawowo?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-03-06 15:24) Zgłoś naruszenie 00

  Znaczy , rządowych baranów i sejmowych osłów też ??? (Cudzoziemców też mam na myśli) .

  Odpowiedz
 • CHORY TEN KRAJ(2018-09-15 05:09) Zgłoś naruszenie 01

  A co z osobami, które ukończyły studia I stopnia na kierunku PSYCHOLOGIA? Cały czas są poniżane i pracują na niższych stanowiskach, bo NIE MA UWZGLĘDNIONEGO WYKSZTAŁCENIA W USTAWIE...To - w takim razie, pytam się - po co powstały studia w systemie bolońskim, skoro obecna ustawa o zawodzie psychologa ZABRANIA wykonywania tego zawodu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane