statystyki

Uregulowanie zawodu psychologa: Idea słuszna, wykonanie złe

autor: Urszula Mirowska-Łoskot02.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 02.10.2015, 10:21
psycholog

Obecny projekt ustawy o zawodzie psychologa z punktu widzenia obywatela jest szansą na zwiększenie jakości świadczonych usług.źródło: ShutterStock

Na nową ustawę o naszym zawodzie czekamy od wielu lat. Ale nie na taką, jaką właśnie zaproponował resort pracy - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Bednarowicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Psychologów Polskich.

Czy rzeczywiście psychologom potrzebna jest regulacja zawodu, która będzie ograniczała dostęp do wykonywania tej profesji?

Wielu psychologów chciałoby, aby ten zawód był regulowany ze względu na dobro naszych klientów i pacjentów. Mam wrażenie, że niektóre czołowe organizacje zrzeszające psychologów chciałyby tego wręcz za wszelką cenę, nawet kosztem samych psychologów, co również nie powinno mieć miejsca. Ale ogólnie idea jest słuszna. Brak regulacji zawodu psychologa bardzo negatywnie wpływa na jakość wykonywanych usług i wizerunek tej profesji. Świadczenie ich przez osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, może pogorszyć stan psychiczny pacjenta lub nawet zagrażać jego życiu. Proszę sobie wyobrazić, że osoba, która nie ukończyła studiów psychologicznych, pełni funkcję psychologa w szkole, do której uczęszcza pani dziecko. Zapewniam, że jeszcze do niedawna był to problem, który dzięki współpracy Stowarzyszenia Psychologów Polskich z Ministerstwem Edukacji Narodowej staraliśmy się rozwiązać. Brak regulacji z pewnością nie ułatwia podejmowania odpowiednich działań w tego typu sytuacjach. Ponadto dziś idąc do psychologa, nikt nie pyta o jego kwalifikacje. Nikt nie wie, jak odróżnić psychologa od nie-psychologa.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane