statystyki

Problemy z zatrudnianiem cudzoziemców. Oto odpowiedzi na pytania

autor: Krzysztof Gruszka, Karolina Schiffter02.03.2018, 18:00
Członek zarządu naszej spółki jest cudzoziemcem. Jednocześnie pełni funkcję dyrektora finansowego i takie też stanowisko zostało wpisane do jego umowy o pracę.

Członek zarządu naszej spółki jest cudzoziemcem. Jednocześnie pełni funkcję dyrektora finansowego i takie też stanowisko zostało wpisane do jego umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców z uwagi na braki kadrowe wśród polskich pracowników. Obcokrajowcom powierzane są zarówno prace fizyczne, jak i – coraz częściej – stanowiska specjalistyczne wymagające wyższych kwalifikacji czy wysokie rangą stanowiska menedżerskie.

Niestety regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców są dość skomplikowane i ulegają ciągłym zmianom. Ostatnie nowelizacje przepisów weszły w życie 1 stycznia i 12 lutego 2018 r. (ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 1543, oraz ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2018 r. poz. 107).

Ponadto praktyki urzędów nierzadko odbiegają od wymogów prawnych, a każdy z nich stosuje też nieco inne zasady. Stąd pracodawcy często mają praktyczne wątpliwości odnośnie do tego, czy mogą zatrudnić danego cudzoziemca. Dotyczą one także przebiegu samej procedury powierzenia pracy obcokrajowcowi oraz możliwości dokonywania zmian warunków zatrudnienia już w czasie jego trwania.

Dostęp do rynku pracy

Kandydat do pracy – obywatel Ukrainy okazał nam kartę pobytu, na odwrocie której znajduje się adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Czy na jej podstawie możemy zatrudnić cudzoziemca bez dodatkowych formalności?

ODPOWIEDŹ Nie. Legalizując swój pobyt w Polsce, po pozytywnym zakończeniu postępowania, cudzoziemiec otrzymuje dwa dokumenty – pisemną decyzję stwierdzającą udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce oraz kartę pobytu, tj. plastikową kartę wielkości dowodu osobistego, która stanowi dokument tożsamości dla cudzoziemców przebywających w naszym kraju. Na karcie pobytu mogą być zamieszczane różnego rodzaju adnotacje, w tym ta dotycząca dostępu do rynku pracy. Istotne jest jednak to, że sam fakt umieszczenia takiej adnotacji nie oznacza, iż cudzoziemiec może być zatrudniany bez ograniczeń przez jakiegokolwiek pracodawcę i ma swobodę w podejmowaniu zatrudnienia w Polsce. Zgodnie z przepisami adnotacja „dostęp do rynku pracy” umieszczana jest w przypadku każdego zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy, nawet wtedy gdy zezwolenie to pozwala na pracę u jednego konkretnego pracodawcy wskazanego w decyzji. O sytuacji cudzoziemca zdecydowanie więcej powie nam zatem treść decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy, stanowiącej podstawę do wydania karty pobytu. Przed zatrudnieniem cudzoziemca należy więc zweryfikować, czy ww. decyzja zezwala na podjęcie zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, czy też np. pracownik jest zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane