statystyki

Coraz więcej pracy dla cudzoziemców w Polsce. Oprócz Ukraińców zatrudniamy Białorusinów

autor: Janusz K. Kowalski07.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2018, 08:47
Pracodawcy sięgają po pracowników również do bardzo odległych krajów – między innymi Indii, Nepalu, Bangladeszu, Chin, Wietnamu czy Filipin.

Pracodawcy sięgają po pracowników również do bardzo odległych krajów – między innymi Indii, Nepalu, Bangladeszu, Chin, Wietnamu czy Filipin.źródło: Inne

Ukraińcy już nam nie wystarczają. Dlatego gwałtownie rośnie liczba Białorusinów zatrudnianych w polskich firmach.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w ubiegłym roku polscy pracodawcy złożyli w urzędach pracy ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W tym ponad 1,7 mln Ukraińcom – o 36 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale wciąż brakuje rąk do pracy. Dlatego w ubiegłym roku pracodawcy złożyli 58 tys. oświadczeń o chęci zatrudnienia Białorusinów – to aż dwuipółkrotnie więcej niż w 2016 r. Można się spodziewać, że liczba pracowników z Białorusi będzie nadal rosła.

– Dlatego, że Ukraińcom trzeba już płacić tyle samo co Polakom – uważa Monika Banyś z firmy rekrutacyjnej Personnel Service. Stąd też pracodawcy coraz intensywniej poszukują chętnych do pracy także na Białorusi. – Co miesiąc mam już około 30 zapytań o możliwość rekrutacji pracowników – mówi Zygmunt Piełus, dyrektor Polonijnego Ośrodka Biznesu i Turystyki w Grodnie. Dodaje, że szybko rośnie liczba agencji zatrudnienia, które zajmują się rekrutacją dla pracodawców w Polsce. – W samym Grodnie jest ich już ponad 20, a na całej Białorusi kilkaset – informuje Piełus.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane