statystyki

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2018. Prawdy i mity

autor: Michalina Topolewska01.02.2018, 10:38; Aktualizacja: 01.02.2018, 11:14
Jednym z nowych obowiązków nałożonych na pracodawców zatrudniających obcokrajowców w procedurze oświadczeniowej jest konieczność powiadomienia PUP, że cudzoziemiec podjął pracę

Jednym z nowych obowiązków nałożonych na pracodawców zatrudniających obcokrajowców w procedurze oświadczeniowej jest konieczność powiadomienia PUP, że cudzoziemiec podjął pracęźródło: ShutterStock

Z początkiem tego roku zmieniły się przepisy regulujące zasady zatrudniania cudzoziemców. Wprowadzony został nowy rodzaj zezwolenia – na pracę sezonową. Z kolei istniejąca do tej pory procedura podejmowania przez obcokrajowców zatrudnienia na zasadzie oświadczenia została istotnie zmodyfikowana. Miesiąc po wejściu w życie nowych regulacji widać już, że ich stosowanie w praktyce sprawia problemy – i to nie tylko pracodawcom, lecz także powiatowym urzędom pracy (które są właściwe w obydwu wymienionych procedurach). Co więcej, pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat wymogów, jakie muszą spełniać zarówno firmy, jak i osoby, które mają być zatrudnione (w tym również w mediach ogólnopolskich). Aby ostatecznie rozstrzygnąć pojawiające się wątpliwości, dementujemy nieprawdziwe informacje i wskazujemy właściwą drogę postępowania.

MIT

1. Obcokrajowiec musi być obecny w Polsce, aby można było wpisać oświadczenie o powierzeniu mu pracy do ewidencji.

Znowelizowane przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.; dalej: ustawa) nie zawierają warunku, który uzależniałby wpisanie do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi od tego, czy przebywa on w tym momencie na terytorium Polski. Taki wymóg nie obowiązywał również przed 1 stycznia 2018 r.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku występowania o zezwolenie na pracę sezonową dla obcokrajowca. Przepisy wskazują dwa sposoby postępowania, w zależności od tego, czy cudzoziemiec przebywa już w Polsce, czy też dopiero zamierza przyjechać w celu podjęcia zatrudnienia. W tym drugim przypadku – a więc jeśli np. osoba zza wschodniej granicy ma dopiero wyrabiać wizę lub wjechać do Polski w ramach ruchu bezwizowego w celu podjęcia pracy sezonowej – najpierw wydawane jest zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji, a dopiero po przyjeździe obcokrajowca udzielane jest zezwolenie.

MIT


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • jura(2018-02-02 08:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ilość papierów do wypełnienia wzrosła w PUP 3-4 razy a nie dano im ani zł na pokrycie nowych kosztów.30 zł opłaty trafia po połowie do budżetu państwa i do Starostów.A więc tam gdzie nie powstają koszty.Znowu rządzi tym wszystkim logika Małego Kazia.

  Odpowiedz
 • pracownik PUP(2018-02-02 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  A to ciekawe. Poniżej wyjaśnienia Ministerialne na pytanie podmiotu powierzającego pracę: Czy w 2018 r. będzie można zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy najpierw na podstawie „starego” oświadczenia, a następnie „nowego” oświadczenia? TAK. W 2018 roku będzie obowiązywał zarówno art. 87 ust. 3 dotyczący oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, jak i przepis przejściowy dotyczący oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (art. 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r.). Okresów wykonywania pracy na podstawie tych dwóch rodzajów oświadczeń nie sumuje się. WIĘC KTO MA TU TERAZ RACJĘ?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracodawca(2018-02-01 21:44) Zgłoś naruszenie 00

  w warszawie na wpis trzeba czekać 3 tygodnie ! co ma robić kandydat w tym czasie? zmuszają do zatrudniania na czarno!

  Odpowiedz
 • Karta pobytu(2018-03-24 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy pracownik posiadający zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wyjeżdża na urlop bezpłatny trwający 3 miesiące - to pracodawca ma obowiązek o tym fakcie poinformować odpowiedni Urząd Wojewódzki ???

  Odpowiedz
 • gość(2018-05-24 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  Mam pytanie , czy agencja pośrednicząca w rekrutacji pracownika z Ukrainy może sprzedawać moje zaświadczenie i brać za to pieniądze . Jak wygląda sprawa odnośnie ochrony danych osobowych .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane