statystyki

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców 2018. Prawdy i mity

autor: Michalina Topolewska01.02.2018, 10:38; Aktualizacja: 01.02.2018, 11:14
Jednym z nowych obowiązków nałożonych na pracodawców zatrudniających obcokrajowców w procedurze oświadczeniowej jest konieczność powiadomienia PUP, że cudzoziemiec podjął pracę

Jednym z nowych obowiązków nałożonych na pracodawców zatrudniających obcokrajowców w procedurze oświadczeniowej jest konieczność powiadomienia PUP, że cudzoziemiec podjął pracęźródło: ShutterStock

Z początkiem tego roku zmieniły się przepisy regulujące zasady zatrudniania cudzoziemców. Wprowadzony został nowy rodzaj zezwolenia – na pracę sezonową. Z kolei istniejąca do tej pory procedura podejmowania przez obcokrajowców zatrudnienia na zasadzie oświadczenia została istotnie zmodyfikowana. Miesiąc po wejściu w życie nowych regulacji widać już, że ich stosowanie w praktyce sprawia problemy – i to nie tylko pracodawcom, lecz także powiatowym urzędom pracy (które są właściwe w obydwu wymienionych procedurach). Co więcej, pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat wymogów, jakie muszą spełniać zarówno firmy, jak i osoby, które mają być zatrudnione (w tym również w mediach ogólnopolskich). Aby ostatecznie rozstrzygnąć pojawiające się wątpliwości, dementujemy nieprawdziwe informacje i wskazujemy właściwą drogę postępowania.

MIT

1. Obcokrajowiec musi być obecny w Polsce, aby można było wpisać oświadczenie o powierzeniu mu pracy do ewidencji.

Znowelizowane przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.; dalej: ustawa) nie zawierają warunku, który uzależniałby wpisanie do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi od tego, czy przebywa on w tym momencie na terytorium Polski. Taki wymóg nie obowiązywał również przed 1 stycznia 2018 r.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku występowania o zezwolenie na pracę sezonową dla obcokrajowca. Przepisy wskazują dwa sposoby postępowania, w zależności od tego, czy cudzoziemiec przebywa już w Polsce, czy też dopiero zamierza przyjechać w celu podjęcia zatrudnienia. W tym drugim przypadku – a więc jeśli np. osoba zza wschodniej granicy ma dopiero wyrabiać wizę lub wjechać do Polski w ramach ruchu bezwizowego w celu podjęcia pracy sezonowej – najpierw wydawane jest zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji, a dopiero po przyjeździe obcokrajowca udzielane jest zezwolenie.

MIT


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • jura(2018-02-02 08:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ilość papierów do wypełnienia wzrosła w PUP 3-4 razy a nie dano im ani zł na pokrycie nowych kosztów.30 zł opłaty trafia po połowie do budżetu państwa i do Starostów.A więc tam gdzie nie powstają koszty.Znowu rządzi tym wszystkim logika Małego Kazia.

  Odpowiedz
 • pracownik PUP(2018-02-02 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  A to ciekawe. Poniżej wyjaśnienia Ministerialne na pytanie podmiotu powierzającego pracę: Czy w 2018 r. będzie można zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy najpierw na podstawie „starego” oświadczenia, a następnie „nowego” oświadczenia? TAK. W 2018 roku będzie obowiązywał zarówno art. 87 ust. 3 dotyczący oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, jak i przepis przejściowy dotyczący oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (art. 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r.). Okresów wykonywania pracy na podstawie tych dwóch rodzajów oświadczeń nie sumuje się. WIĘC KTO MA TU TERAZ RACJĘ?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracodawca(2018-02-01 21:44) Zgłoś naruszenie 00

  w warszawie na wpis trzeba czekać 3 tygodnie ! co ma robić kandydat w tym czasie? zmuszają do zatrudniania na czarno!

  Odpowiedz
 • Karta pobytu(2018-03-24 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy pracownik posiadający zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wyjeżdża na urlop bezpłatny trwający 3 miesiące - to pracodawca ma obowiązek o tym fakcie poinformować odpowiedni Urząd Wojewódzki ???

  Odpowiedz
 • gość(2018-05-24 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  Mam pytanie , czy agencja pośrednicząca w rekrutacji pracownika z Ukrainy może sprzedawać moje zaświadczenie i brać za to pieniądze . Jak wygląda sprawa odnośnie ochrony danych osobowych .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane