statystyki

Przepisy o zakazie handlu w niedziele mogą zostać jeszcze uszczelnione

autor: Łukasz Guza23.01.2018, 17:00
reklamówka, siatka, zakupy

Obecny katalog prac, które mogą być wykonywane w niedzielę, jest jednak dość szeroki.źródło: ShutterStock

Pracodawcy nie odrzucają z góry propozycji uszczelnienia przepisów dopuszczających niedzielną pracę.

Obecne regulacje są nadużywane. Pod pretekstem użyteczności społecznej lub zaspokojenia codziennych potrzeb ludności zleca się pracę w niedziele, choć nie jest to uzasadnione – wskazuje Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. W wywiadzie dla DGP zapowiedział przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, które związek przedstawi stronie rządowej i pracodawcom. Ci ostatni nie są przeciwni przeglądowi przepisów określających wyjątki od generalnego zakazu wykonywania pracy w niedziele.

– Nie dziwię się postulatom związków, bo przecież dbanie o uprawnienia pracownicze to cel ich funkcjonowania. Dyskusja w omawianej kwestii musi być jednak racjonalna. Powiem nieco przewrotnie – nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, że w niedziele będzie można jedynie albo uczestniczyć w nabożeństwach religijnych albo oglądać telewizję – tłumaczy prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.

Podobnie uważa prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane