statystyki

Jedna czy dwie definicje doby niedzielnej dla handlu? Wciąż nie wiadomo

autor: Karolina Topolska08.02.2018, 11:03; Aktualizacja: 08.02.2018, 11:12
Są pomysły, aby pracownicy rozpoczynali pracę już w poniedziałek po północy

Są pomysły, aby pracownicy rozpoczynali pracę już w poniedziałek po północyźródło: ShutterStock

Kwestią absolutnie podstawową, jeśli chodzi o organizację pracy w tej branży i możliwość dostosowania się do nowych ograniczeń ustawowych, jest to, jaki czas uważamy za niedzielę. Ale tu – niestety – odpowiedzi może być co najmniej kilka.

Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (dalej: ustawa o ograniczeniu handlu) w poniedziałek 5 lutego 2018 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw pod poz. 305, a wejdzie w życie już 1 marca. Proces legislacyjny się kończy, ale nie słabną wątpliwości dotyczące nowej regulacji. Pojawia się ich bowiem coraz więcej. O licznych lukach w ustawie – które już są przyczynkiem do wielorakich pomysłów obchodzenia zakazu handlu w niedziele i święta – a także o problemach z interpretacją nowych przepisów pisaliśmy już szczegółowo w Tygodniku Gazeta Prawna z 2-4 lutego 2018 r. (DGP nr 24). Przy ich omawianiu pojawiły się jednak nowe wątpliwości. Pierwsza dotyczy ram czasowych niedzieli/święta. Mówi o nich zarówno kodeks pracy, jak i nowa ustawa – niejako przy okazji określenia, czym jest wykonywanie pracy w takim dniu. Obydwie te regulacje zawierają więc poniekąd definicje doby niedzielnej/świątecznej. Kłopot w tym, że są one zupełnie różne.

1) Art. 3 pkt 7 ustawy o ograniczeniu handlu

Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...) wykonywaniu pracy w handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych – należy przez to rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24.00 w sobotę a godziną 24.00 w niedzielę, i między godziną 24.00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 24.00 w święto;

2) Art. 151 9 par. 2 kodeksu pracy

Za pracę w niedzielę i święto, w przypadkach, o których mowa w art. 151 10 , uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Dwa zakresy czasowe

W ustawie o ograniczeniu handlu jest mowa, że doba niedzielna obejmuje „okres 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24.00 w sobotę a godziną 24.00 w niedzielę” (a w przypadku doby świątecznej – między godziną 24.00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 24.00 w święto). Z kolei kodeks pracy w art. 1519 par. 2 wskazuje, że niedziela trwa „między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina”.

Pojawia się więc pytanie, czy pojęcia te są konkurencyjne, czy uzupełniające? Czy pracowników handlu od 1 marca dotyczyć będzie tylko jedno z nich, czy też może obydwa? I wreszcie, czy można uznać, że jedna niedziela – ta z nowej ustawy – określa wyłącznie czas obowiązywania zakazu handlu, natomiast doba niedzielna z kodeksu pracy pozostaje obowiązująca dla wszystkich pracowników (a więc również tych zatrudnionych w handlu) na potrzeby planowania i rozliczania czasu pracy? Odpowiedź na te pytania ma fundamentalne znaczenie dla rozgraniczenia zakresów stosowania ustawy i kodeksu pracy. Eksperci nie są jednak zgodni.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dur/\/y lex(2018-02-12 15:13) Zgłoś naruszenie 00

  Zakaz hadlu w niedziele to głupi zakaz. To mieszanie sie państwa tam, gdzie tego panstwa nikt nie potrzebuje. Wymysł jakiejś małej grupki ludzi, który będzie utrudniał życie milionom ludzi.

  Odpowiedz
 • 44(2018-02-08 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  a co robili prawnicy którzy zajomowali się legislacją ?

  Odpowiedz
 • Leo(2018-03-11 17:35) Zgłoś naruszenie 00

  No to zamknac koscioly i opodatkowac czarnych diablow w sutannach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane