statystyki

Zarobki na zleceniu będą jawne?

autor: KTo, Joanna Śliwińska11.01.2018, 08:41; Aktualizacja: 11.01.2018, 09:29
Czy takie rozwiązania są uzasadnione i zgodne z konstytucją oraz z zasadami ochrony danych osobowych?

Czy takie rozwiązania są uzasadnione i zgodne z konstytucją oraz z zasadami ochrony danych osobowych?źródło: ShutterStock

Rejestr umów cywilnoprawnych obejmie też osoby na zleceniach. W niektórych przypadkach będzie jawny, w innych przekazywany tylko szefowi CBA.

Rejestr ten co do zasady ma obejmować wszelkie umowy cywilnoprawne, na podstawie których podmioty wykorzystujące publiczne pieniądze ponoszą wydatki w wysokości 2000 zł i więcej. To zaś oznacza, że obejmie też zleceniobiorców i wykonujących umowy o dzieło. Tak uważa większość ekspertów, a także Rządowe Centrum Legislacji.

– W tym kontekście mogą również pojawić się zastrzeżenia konstytucyjne w zakresie równego traktowania osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych. O ile informacje na temat umów o pracę nie będą bowiem udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, to dane o umowach cywilnoprawnych, stanowiących podstawę świadczenia pracy, zostaną umieszczone w jawnym rejestrze umów – zauważa RCL.

O problem ten zapytaliśmy Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. W przesłanym nam stanowisku wskazał, że zgodnie z art. 7 ust. 3 h projektu ustawy o jawności życia publicznego udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o zasadach funkcjonowania podmiotów wykonujących zadania publiczne, w tym o liczbie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jego zdaniem ten przepis i art. 9 projektu ustawy, mówiący o rejestrze umów, oznaczają, że instytucje zobowiązane będą informowały zarówno o stanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak i o podpisaniu innych umów cywilnoprawnych. I choć nie jest to w pełni zrozumiałe, to Stanisław Żaryn nie ma wątpliwości. – Nie zachodzi w tym wypadku ryzyko nierównego traktowania – twierdzi.

Pocieszające jest jednak to, że w nowej wersji projektu ustawy przepisy o rejestrze umów cywilnoprawnych zostały częściowo zmienione. Nie będzie już trzeba go upubliczniać m.in. w przypadku przedsiębiorstw państwowych, banku państwowego i niektórych spośród tzw. spółek zobowiązanych. Będzie natomiast jawny m.in. w przypadku urzędów, spółdzielni mieszkaniowych i części spółek zobowiązanych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane