statystyki

Jaka płaca za częściowy etat i zlecenie w tej samej firmie

autor: Izabela Nowacka30.12.2017, 08:30; Aktualizacja: 30.12.2017, 08:42
rozliczenia podatkowe

Nie nazwa umowy przesądza o danym stosunku prawnym, ale jej treść i organizacja pracyźródło: ShutterStock

Nie należy do rzadkości podwójne zatrudnienie danej osoby w jednej firmie – praca w ramach stosunku pracy oraz na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Te ostatnie, w przeciwieństwie do angażu pracowniczego, podlegają przepisom kodeksu cywilnego.

Zatrudniliśmy pracownika w listopadzie na 1/8 etatu. Jego wynagrodzenie wynosi 500 zł. W grudniu zawarliśmy z nim dodatkowo trzymiesięczną umowę-zlecenie na kwotę 2500 zł miesięcznie, z zastrzeżeniem, że liczba godzin wykonywania prac nie będzie przekraczała 160 w każdym miesiącu – a gdyby miało dojść do jej przekroczenia, zleceniobiorca nas wcześniej o tym poinformuje. Jak rozliczać oba przychody i czy wynagrodzenie ze zlecenia umieszczać na liście płac? Czy zmieni się sposób ustalania składki zdrowotnej?

ODPOWIEDŹ

Nie należy do rzadkości podwójne zatrudnienie danej osoby w jednej firmie – praca w ramach stosunku pracy oraz na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Te ostatnie, w przeciwieństwie do angażu pracowniczego, podlegają przepisom kodeksu cywilnego. Jednak by obie formy wykonywania pracy były legalne z punktu widzenia prawa pracy, przedmiot umowy cywilnej musi być odmienny od zakresu obowiązków z etatu. Nie można w ten sposób rozszerzyć umowy o pracę ani przerzucić z niej części zadań na grunt umowy cywilnej, by uniknąć rozliczania pracy nadliczbowej.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane