statystyki

Jaka płaca za częściowy etat i zlecenie w tej samej firmie

autor: Izabela Nowacka30.12.2017, 08:30; Aktualizacja: 30.12.2017, 08:42
rozliczenia podatkowe

Nie nazwa umowy przesądza o danym stosunku prawnym, ale jej treść i organizacja pracyźródło: ShutterStock

Nie należy do rzadkości podwójne zatrudnienie danej osoby w jednej firmie – praca w ramach stosunku pracy oraz na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Te ostatnie, w przeciwieństwie do angażu pracowniczego, podlegają przepisom kodeksu cywilnego.

Zatrudniliśmy pracownika w listopadzie na 1/8 etatu. Jego wynagrodzenie wynosi 500 zł. W grudniu zawarliśmy z nim dodatkowo trzymiesięczną umowę-zlecenie na kwotę 2500 zł miesięcznie, z zastrzeżeniem, że liczba godzin wykonywania prac nie będzie przekraczała 160 w każdym miesiącu – a gdyby miało dojść do jej przekroczenia, zleceniobiorca nas wcześniej o tym poinformuje. Jak rozliczać oba przychody i czy wynagrodzenie ze zlecenia umieszczać na liście płac? Czy zmieni się sposób ustalania składki zdrowotnej?

ODPOWIEDŹ

Nie należy do rzadkości podwójne zatrudnienie danej osoby w jednej firmie – praca w ramach stosunku pracy oraz na umowę-zlecenie bądź o dzieło. Te ostatnie, w przeciwieństwie do angażu pracowniczego, podlegają przepisom kodeksu cywilnego. Jednak by obie formy wykonywania pracy były legalne z punktu widzenia prawa pracy, przedmiot umowy cywilnej musi być odmienny od zakresu obowiązków z etatu. Nie można w ten sposób rozszerzyć umowy o pracę ani przerzucić z niej części zadań na grunt umowy cywilnej, by uniknąć rozliczania pracy nadliczbowej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane