statystyki

Za uszkodzony sprzęt niełatwo potrącić z wynagrodzenia

autor: Marcin Nagórek12.01.2018, 17:00
Niestety istnieją uzasadnione podstawy ku temu, by uznać, że nasz czytelnik poniesie konsekwencje karne swoich działań.

Niestety istnieją uzasadnione podstawy ku temu, by uznać, że nasz czytelnik poniesie konsekwencje karne swoich działań.źródło: ShutterStock

Zwolniłem pracownika za niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków. Na sumieniu miał m.in. wynoszenie i użytkowanie sprzętu do prywatnych celów, uszkodzenie go i zaniedbania przy pozyskiwaniu klientów. W celu pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego sprzętu potrąciłem mu jedną pensję. W odpowiedzi na to pracownik powiadomił Państwową Inspekcję Pracy o braku wynagrodzenia, a ta skierowała wniosek o ukaranie do sądu (lecz nie do sądu pracy). Czy jest ryzyko, że poniosę odpowiedzialność? Przecież to pracownik narobił szkód, których wysokość przekracza jego pensję.

Z art. 86 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p). wynika, że pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zatem pracownikowi takie świadczenie przysługiwało. W obliczu naruszeń obowiązków pracowniczych można przyznać pracodawcy rację co do zasadności rozwiązania umowy o pracę. Dyskusyjne jest jednak wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia uzasadnione koniecznością pokrycia kosztów naprawy szkód poniesionych w związku z uchybieniami pracownika. Należy bowiem zwrócić uwagę na regulacje k.p. dotyczące zasad potrącania z wynagrodzenia za pracę. Te należności, które mogą być potrącane bez zgody pracownika, określa m.in. art. 87 k.p. Przepis ten nie ma jednak w tym przypadku zastosowania. Natomiast stosownie do art. 91 par. 1 k.p. należności inne niż wymienione w art. 87 par. 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie – przy uwzględnieniu granic określonych w art. 91 par. 2 k.p.

Niedopełnienie powinności

W omawianym przypadku pracownik nie wyraził zgody na potrącenie należności. Oznacza to, że argumenty pracodawcy o potrąceniu na poczet strat firmy nie mogą być skuteczne. A zatem są podstawy do przyjęcia, że może on ponieść odpowiedzialność karną za brak wypłaty wynagrodzenia mimo wielu naruszeń ze strony pracownika.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane