statystyki

Wydłużony okres wypowiedzenia nie oznacza wyższego odszkodowania

autor: Anna Borysewicz12.01.2018, 19:00
zwolnienie, praca

Odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie może być traktowane jako świadczenie odszkodowawcze sensu stricto.źródło: ShutterStock

Rozwiązałem z podwładnym bezterminową umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu zawinionego przez niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Były etatowiec domaga się ode mnie, na drodze sądowej, odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem zakończenia współpracy w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia (6-miesięczny). W umowie o pracę brak jest jednak zapisu odnoszącego się do kwestii wysokości odszkodowania. Czy jego roszczenie jest zatem zasadne?

W świetle art. 58 kodeksu pracy (dalej: k.p.) odszkodowanie, o którym mowa w art. 56 k.p. (tj. za naruszające przepisy rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia), przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia – gdy dotyczy to bezterminowego angażu. Jeżeli zaś chodzi o umowę o pracę zawartą na czas określony, to należy się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego miała ona trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Z kolei odszkodowanie za nieuzasadnione albo naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę rozwiązanie umowy należy się w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, przy czym nie może być ono niższe od wynagrodzenia za czas wypowiedzenia (art. 471 k.p. w zw. z art. 45 par. 1 k.p.).

Zgodnie z art. 36 par. 1 k.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz tej bezterminowej uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli podwładny był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli etatowiec był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony minimum 3 lata.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane