statystyki

Wydłużony okres wypowiedzenia nie oznacza wyższego odszkodowania

autor: Anna Borysewicz12.01.2018, 19:00
zwolnienie, praca

Odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie może być traktowane jako świadczenie odszkodowawcze sensu stricto.źródło: ShutterStock

Rozwiązałem z podwładnym bezterminową umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu zawinionego przez niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Były etatowiec domaga się ode mnie, na drodze sądowej, odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem zakończenia współpracy w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia (6-miesięczny). W umowie o pracę brak jest jednak zapisu odnoszącego się do kwestii wysokości odszkodowania. Czy jego roszczenie jest zatem zasadne?

W świetle art. 58 kodeksu pracy (dalej: k.p.) odszkodowanie, o którym mowa w art. 56 k.p. (tj. za naruszające przepisy rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia), przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia – gdy dotyczy to bezterminowego angażu. Jeżeli zaś chodzi o umowę o pracę zawartą na czas określony, to należy się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego miała ona trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Z kolei odszkodowanie za nieuzasadnione albo naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę rozwiązanie umowy należy się w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, przy czym nie może być ono niższe od wynagrodzenia za czas wypowiedzenia (art. 471 k.p. w zw. z art. 45 par. 1 k.p.).

Zgodnie z art. 36 par. 1 k.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz tej bezterminowej uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli podwładny był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli etatowiec był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony minimum 3 lata.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane