statystyki

Pracownik uszkodził laptopa. Kto poniesie finansową odpowiedzialność?

autor: Marcin Nagórek27.12.2018, 12:16; Aktualizacja: 27.12.2018, 12:42
Z podanego stanu faktycznego wynika niewątpliwie, że pracownik zgody na potrącenie na piśmie nie wyraził

Z podanego stanu faktycznego wynika niewątpliwie, że pracownik zgody na potrącenie na piśmie nie wyraziłźródło: ShutterStock

Pracownik uszkodził służbowego laptopa, za co potrąciłem mu z pensji pewną kwotę. W odpowiedzi wystosował do mnie pismo, w którym zapowiedział, że odda sprawę do sądu, bo na takie potrącenie nie wyraził zgody. Zarzucił mi, że nie mogłem tego zrobić na podstawie ogólnego oświadczenia, które złożył na etapie podpisywania umowy o pracę, a w którym zobowiązywał się, że będzie ponosił wszelkie koszty uszkodzenia sprzętów służbowych. Poza tym stwierdził, że nie miałbym prawa zastosować takiego odliczenia nawet na podstawie ustnej zgody. Czy postąpiłem prawidłowo?

Nie. Z opisu czytelnika wynika, że potrącenie kosztów naprawy laptopa z pensji pracownika było niedopuszczalne prawnie. Tego typu potrącenie za zniszczony sprzęt służbowy wymaga bowiem zgody pracownika, co więcej: wyrażonej na piśmie.

Katalog możliwych potrąceń z pensji pracownika bez jego zgody zawarto w art. 87 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Zgodnie z jego par. 1 z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają tylko:


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane