statystyki

Kochalski: Płace nie powinny wyprzedzać wydajności

autor: Cezary Kochalski03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:16
Na koszty pracy w gospodarce składają się suma wynagrodzeń brutto oraz koszty pozapłacowe związane z pozyskaniem, utrzymaniem oraz doskonaleniem kadr.

Na koszty pracy w gospodarce składają się suma wynagrodzeń brutto oraz koszty pozapłacowe związane z pozyskaniem, utrzymaniem oraz doskonaleniem kadr.źródło: ShutterStock

Zmiany zachodzące i wprowadzane w polskiej gospodarce są ściśle związane z kwestią produktywności pracy, która powinna rosnąć, jeśli chcemy podnosić jej konkurencyjność. Gdy gospodarka nie jest jeszcze rozpędzona, powinna obowiązywać reguła, że płace nie wzrastają szybciej aniżeli wydajność pracy. Jeżeli gospodarka pędzi, a z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie, wydajność pracy nie powinna wzrastać wolniej niż płace – to w pewnym sensie prawidłowa odpowiedź na rosnącą presję płacową w naszym kraju.

Innymi słowy, zarabiajmy więcej, ale jednocześnie zwiększajmy wydajność. Jeżeli tak nie będzie, rosnące koszty pracy będą obniżać zyski i rentowność przedsiębiorstw, co niesie za sobą w dłuższej perspektywie wiele negatywnych konsekwencji.

W aktualnie realizowanej polityce rządu, w myśl założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak i w samym exposé premiera Mateusza Morawieckiego dostrzeżono znaczenie podnoszenia produktywności pracy, zwłaszcza w kontekście zwiększenia innowacyjności gospodarki czy też zakładanych inwestycji. Ale zarówno w wypadku innowacyjności, jak i inwestycji, które są wyzwaniami długoterminowymi, nie można oczekiwać poprawy sytuacji od razu. Stąd na razie należy patrzeć na kształtowanie się podstawowych czynników determinujących stan i wyniki finansowe przedsiębiorstw bardziej ilościowo niż jakościowo. W modelu ilościowym dynamika zysku powinna być większa od dynamiki przychodów, ta z kolei powinna być wyższa od dynamiki kosztów. Koszty powinny wzrastać szybciej niż majątek ogółem, a ten ostatni szybciej niż zatrudnienie.

Przyjmując perspektywę ilościową, postawmy sobie pytanie, jak przedstawia się stan i wyniki finansowe przedsiębiorstw w ostatnim czasie. W połowie 2017 r. (w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego) zysk netto wzrósł o ok. 11 proc., przychody ogółem o ok. 8,7 proc., koszty uzyskania przychodów o ok. 8,6 proc., majątek ogółem o ok. 4,7 proc., a liczba pracujących o 2,7 proc. Można rzec, że abstrahując od wielkości poszczególnych wskaźników dynamiki – układ wzorcowy został zachowany, zyski wzrastają szybciej niż przychody, przychody bardziej niż koszty (aczkolwiek nieznacznie), koszty rosną szybciej aniżeli majątek, który z kolei wzrasta szybciej aniżeli zatrudnienie. Zwrócić trzeba jednak uwagę na wielkość dynamiki kosztów uzyskania przychodów, która zbliża się do dynamiki przychodów. Co interesujące, po trzech kwartałach minionego roku można zauważyć, że zysk netto wzrósł o 7,9 proc., przychody ogółem o 9,4 proc., zaś koszty uzyskania przychodów o 9,4 proc.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Arek(2018-01-03 11:35) Zgłoś naruszenie 70

  W Polsce płace są bardzo niskie.W tym tempie nie wiem czy za 100 lat dogonimy Niemcy.Od dekad Polacy byli utrzymywani w stanie sztucznej biedy. Działo się to, między innymi dlatego, że bieda demoralizuje i niszczy życie społeczne, rozbija więzi, zmusza do migracji, wykorzenia z środowiska rodzinnego oraz lokalnego, laicyzuje, pozbawia możliwości pracy, ponadto czyni zagubionych ludzi podatnymi na patologie.To jest świadoma robota by narody Europy Wschodniej trzymać w stanie biedy,byśmy byli zawsze rezerwuarem taniej siły roboczej.

  Odpowiedz
 • Praca ,emerytura ,wydajność ,niesprawiedliwość.(2018-01-03 10:10) Zgłoś naruszenie 31

  .....Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r życia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami.

  Odpowiedz
 • Bezmesmen pracy(2018-01-03 12:33) Zgłoś naruszenie 31

  Odwrócę: Wydajność nie powinna wyprzedzać płacy.

  Odpowiedz
 • Lac(2018-01-03 10:30) Zgłoś naruszenie 10

  Nam to nie grozi, chyba, że pensje urosną 3x

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane