Czy wójt może oddelegować pracownika samorządowego bez jego zgody do innego wydziału i na jak długo?
ikona lupy />
Bartosz Bator adwokat z kancelarii adwokackiej BBP / Dziennik Gazeta Prawna
Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie. Musi być jednak zgodna z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od dotychczasowego. Zatem takie działanie nie wymaga zmian treści umowy, o ile spełnione są te trzy warunki. Zgoda pracownika także nie jest potrzebna.
Jako ciekawy przykład można podać sytuację, w której pracownikowi samorządowemu polecono od 1 października 2016 r. do 31 marca 2017 r. świadczenie pracy polegającej na wykonywaniu innych czynności niż wynikające z jego umowy. Praca nie spowodowała obniżenia wynagrodzenia pracownika i była zgodna z jego kwalifikacjami. Pracodawca nie wręczył pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego, pomimo że polecono mu wykonywanie tej pracy przez sześć miesięcy. Działanie pracodawcy należy uznać w tym przypadku za prawidłowe, gdyż okres wykonywania innej pracy obejmował trzy miesiące w roku 2016 i trzy miesiące w roku 2017. Wypowiedzenie zmieniające nie jest więc potrzebne.
Sąd Najwyższy orzekł, że powierzenie pracownikowi innej pracy na okres dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym wymaga albo jego akceptacji, albo formalnego uregulowania statusu pracownika w odniesieniu do treści umowy o pracę – przez określenie w aneksie do umowy nowego zakresu zadań, obowiązków i odpowiedzialności (także wysokości wynagrodzenia), albo nawet wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w trybie art. 42 par. 1–3 k.p. Zdaniem sądu, jeżeli po upływie trzymiesięcznego okresu pracownik nadal wykonuje obowiązki innego pracownika i stan ten akceptuje, to można przyjąć, że doszło w sposób dorozumiany do zawarcia porozumienia zmieniającego warunki pracy (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.) (wyr. SN z 14.1.2010 r., I PK 155/09, Legalis).
Natomiast pracownika samorządowego można też na jego wniosek albo za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeśli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas go zatrudniała, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.