statystyki

Przydzielając sprzęt komputerowy, trzeba uwzględnić zasady równego traktowania

autor: Sebastian Kryczka18.11.2017, 07:30
biznes, IT, komputer

W pierwszym odruchu można uznać, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie wszystkich pracowników w jednakowy sprzęt.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma zamiar regularnie wymieniać wysłużony sprzęt informatyczny. Część pracowników ma dostać laptopy, a część komputery stacjonarne. Zarówno laptopy, jak i monitory, będące częścią zestawów komputerów stacjonarnych, mają mieć różną wielkość ekranu – w zależności od konkretnego zamówienia i bieżących możliwości finansowych pracodawcy. Część myszek i klawiatur ma być bezprzewodowych, część nie. Jakimi zasadami należy się kierować, aby nie narazić się na zarzut nierównego traktowania w zakresie wyposażenia komputerowych stanowisk pracy? Czy może warto wymienić sprzęt komputerowy jednorazowo, aby każdy z zatrudnionych miał takie samo urządzenie?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania umówionej pracy. Powinien on korespondować z zadaniami, jakie pracownik ma wykonywać – zarówno tymi wynikającymi bezpośrednio z treści umowy, jak i związanymi z pracą okazjonalną – w ramach poleceń doraźnych czy czasowego powierzenia innej pracy. Częstym narzędziem pracy jest komputer, a właściwie zestaw komputerowy. W takim przypadku również na pracodawcy ciąży obowiązek jego zapewnienia – z wyjątkiem przypadków, gdy dokonuje on stosownych uzgodnień z pracownikiem mającym świadczyć zadania w formie telepracy przy użyciu własnego sprzętu.

Stare rozporządzenie, nowe urządzenia

Pracodawca decydując się na kompletowane czy modernizowanie komputerowych stanowisk pracy, powinien pamiętać, że praca przy użyciu monitora ekranowego jest dość precyzyjnie uregulowana w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane