Przyjeżdża do nas coraz więcej cudzoziemców ze Wschodu. I dotyczy to nie tylko przybyszów z Ukrainy czy Białorusi, ale także z Nepalu, Indii czy Bangladeszu. Ostatnio odnotowaliśmy rekord – w pierwszej połowie 2017 r. wniosków o zezwolenia na pracę dla obywateli tych trzech azjatyckich państw było więcej niż przez cały 2016 r. Dla MRPiPS nie jest to jednak przesłanką dla objęcia ich procedurą oświadczeniową. Decydujące pozostają bliskość geograficzna i kulturowa oraz porozumienia międzynarodowe.
W pierwszej połowie 2017 r. do Polski przyjechało około 8 tys. pracowników z Azji – a więc tyle, ile przez cały 2016 r. Pisaliśmy o tym 18 września 2017 r. (DGP nr 180). Statystyki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują m.in. na rekordowy wzrost liczby wniosków o zezwolenia na pracę dla obywateli Nepalu, Indii i Bangladeszu. Dla pracowników z tych trzech krajów od stycznia do czerwca 2017 r. złożono ich łącznie 4342 – aż o 341 więcej niż w całym 2016 r.
Zapytaliśmy resort pracy, czy rozważa rozszerzenie katalogu państw, których obywatele mogą pracować na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy, i wpisanie do niego ww. krajów? Obecnie w ministerstwie toczą się bowiem prace nad projektem nowego rozporządzenia w tej kwestii. W odpowiedzi MRPiPS wskazało, że to nie liczba wniosków dotyczących obywateli danego kraju, decyduje o objęciu procedura oświadczeniową. Pierwotnie nie wyjaśniło jednak, co w takim razie jest brane pod uwagę. Kwestię tę resort doprecyzował w kolejnej wypowiedzi.
Wyjaśnienia MRPIPS
● z 4 października 2017 r.
Liczba wniosków o zezwolenia na pracę dla obywateli określonych państw nie stanowi czynnika decydującego przy ustaleniu listy państw, których obywatele mają być objęci ułatwieniami w zakresie dostępu do rynku pracy w RP.
Obecnie nie przewiduje się objęcia obywateli innych państw, niż Ukraina, Rosja, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Armenia, przepisami dotyczącymi oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy oraz przewidującymi uproszczenie procedury wydawania zezwoleń na pracę sezonową.
● z 24 października 2017 r.
Zgodnie z delegacją ustawową art. 90 ust. 10 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065, z późn. zm.), który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2018 r. minister właściwy do spraw pracy, kierując się celami polskiej polityki migracyjnej, określi, w drodze rozporządzenia, państwa, których obywatele mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, skorzystać z tej procedury będą mogli pracodawcy planujący zatrudnić obywatela: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy.
Uproszczony, tzw. oświadczeniowy, system dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy rozpoczął funkcjonowanie w 2006 r. Dostępny był dla obywateli państw sąsiadujących, tj. Ukrainy, Białorusi i Rosji. Głównym kryterium przy wyborze tych państw była bliskość geograficzna i kulturowa, które przy pracy krótkoterminowej mają szczególne znaczenie. Objęcie tymi przepisami obywateli Armenii, Gruzji i Mołdawii było związane z podpisaniem przez te państwa Partnerstwa na rzecz mobilności z Unią Europejską. Na tym etapie nie jest planowane dalsze poszerzanie katalogu państw, których obywatele mogą uzyskać dostęp do rynku pracy na podstawie oświadczeń. Również na etapie konsultacji społecznych ww. rozporządzenia nie zgłoszono uwagi dotyczącej poszerzenia procedury ułatwionego dostępu do rynku pracy o konkretne państwa.
Oprac. KTop