statystyki

Nadchodzi koniec umów o dzieło w rolnictwie

autor: Bożena Wiktorowska02.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:08
rolnik traktor

Umowa z pomocnikiem będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 90 dni w ciągu roku kalendarzowego.źródło: ShutterStock

Pracujący przy zbiorach warzyw i owoców będą przez 90 dni podlegać ubezpieczeniu jako pomocnicy rolników. Nowe zasady obejmą również osoby przebywające na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pracę.

Resort rolnictwa chce ograniczyć zatrudnienie na czarno przy pracach sezonowych. W tym celu przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nim prawo do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zyskają pomocnicy rolników. Dzięki temu zostanie też rozwiązany problem nagminnego stosowania w rolnictwie umów o dzieło, które nie przystają do charakteru prac rolnych i nie są oskładkowane.

Po wejściu w życie nowych rozwiązań rolnik – sam ubezpieczony w KRUS – będzie mógł zawrzeć z pracownikiem umowę o pomocy przy zbiorach. Co ważne, wysokość wynagrodzenia za pracę nie będzie powiązana z wynagrodzeniem minimalnym. To oznacza, że może być niższe niż ustalona na dany rok stawka płacy godzinowej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane