statystyki

Delegowanie pracowników: Bruksela decyduje o pracy dla Polaków

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2017, 08:33
Samochód kierowca

Efekt zmian jest łatwy do przewidzenia – polskie firmy staną się mniej konkurencyjne.źródło: ShutterStock

Trwa unijna batalia o delegowanie pracowników. Pierwszą bitwę Polska przegrywa, ale jest szansa na wyłączenie z dyrektywy transportu.

Wczoraj komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego zajmowała się projektem nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników, który zaproponowała Komisja Europejska. Zakłada on m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że Polak, który pojedzie na kilka miesięcy do pracy np. we Francji, będzie miał zapewnione takie samo wynagrodzenie, jakie przysługuje Francuzowi. Obecnie dyrektywa gwarantuje mu jedynie minimalną pensję.

Efekt zmian jest łatwy do przewidzenia – polskie firmy staną się mniej konkurencyjne, przedsiębiorcy stracą zlecenia, a polscy pracownicy zajęcie.

– Zagrożonych jest 90 tys. polskich firm i 500 tys. ich pracowników – ostrzega Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • abcd(2017-10-17 11:41) Zgłoś naruszenie 41

    Czy europejskich szulerów martwi stan praworządności w Polsce? A może myślisz, że martwi ich los pracowników delegowanych? Co najwyżej o tyle, na ile przeszkadza w eksploatacji kolonialnej PRL-bis. Nie miejcie złudzeń. Swobodny przepływ ludzi, towarów i usług. Pamiętacie? Tak, o ile jest korzystny dla potęg starej unii. Teraz już wiecie do jakiego towarzystwa się zapisaliście? Można grać, jak się ma same blotki, ale nie z szulerami. Szulerzy zmieniają reguły gry w czasie gry i nigdy z szulerami nie wygracie. Gdy szulerzy załatwiali swoje interesy za poklepanie po plecach, to wszystko było OK.

    Odpowiedz
  • fisher(2017-10-17 14:46) Zgłoś naruszenie 11

    a moze opszustem jest obecny rzad, ktory zgodnie z przyjeymi traktatami mial szanowac praworzadnosc i demokracje, zgoidnie z Konstytucja trojpodzial wladzy, ignorujacy postanowienia TE? lape po kase to chca wyciagac, ale dotrzymywac zobowiazan to juz nie ??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane