statystyki

Szlaban na delegowanie? To jeszcze nie jest do końca przesądzone

autor: Urszula Mirowska-Łoskot18.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 18.10.2017, 09:13
Nasi przedsiębiorcy mają nadzieję, że projekt zostanie jeszcze zmieniony.

Nasi przedsiębiorcy mają nadzieję, że projekt zostanie jeszcze zmieniony.źródło: ShutterStock

W trakcie prac legislacyjnych udało się nieco stępić ostrze, które Komisja Europejska wymierzyła w delegowanie pracowników. Ale nie na tyle, aby uchronić miejsca pracy dla Polaków.

Jak pisał wczoraj DGP, komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie w sprawie projektu zmian w dyrektywie o delegowaniu. Utrzymała kluczowe propozycje w nim zawarte. Na przykład wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Przewiduje ona zrównanie pensji pracowników wysłanych za granicę z lokalnymi. Oznacza to, że np. Polak, który wyjedzie do pracy we Francji, będzie musiał otrzymywać takie samo wynagrodzenie, jakie ma zapewnione Francuz. Obecnie dyrektywa gwarantuje mu jedynie minimalną płacę. Projekt zakłada też wprowadzenie m.in. limitu delegowania – do 24 miesięcy.

– Dzięki staraniom polskich europosłanek, w szczególności Danuty Jazłowieckiej i Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, w sprawozdaniu znalazły się jednak rozwiązania, które mają ułatwiać działalność polskim firmom i zmniejszać negatywne konsekwencje wprowadzanych zmian – komentuje Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane