statystyki

Należy określić czas na odstąpienie od zakazu konkurencji

25.05.2017, 07:40; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:49
Aby pracodawca mógł skutecznie skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, powinna ona wprost przewidywać taką możliwość, a ponadto w sposób niebudzący żadnych wątpliwości określać termin na złożenie oświadczenia.

Aby pracodawca mógł skutecznie skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, powinna ona wprost przewidywać taką możliwość, a ponadto w sposób niebudzący żadnych wątpliwości określać termin na złożenie oświadczenia.źródło: ShutterStock

Kiedy firma może skutecznie odstąpić od umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy?

Wojciech Ostrowski radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy:

W praktyce często zdarzają się przypadki, gdy pracodawca zamierza doprowadzić do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji przed upływem okresu jej obowiązywania. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego takie działania są dopuszczalne. W wyroku z 16 czerwca 2011 r. (sygn. akt. III BP 2/11) SN wskazał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest zawierana na czas określony, ale może ustać przed upływem terminu, na jaki została zawarta, w następstwie jednostronnych czynności prawnych pracodawcy, takich jak odstąpienie od umowy lub jej wypowiedzenie. Ponadto może tak się stać w przypadku spełnienia warunku rozwiązującego zobowiązanie.

Jeśli chodzi o możliwość zastrzeżenia w umowie zapisu o umownym prawie odstąpienia (art. 395 par. 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.), to jest to zagadnienie od dawna akceptowane w orzecznictwie SN, o ile jednak nie pozostaje w sprzeczności z zasadami prawa pracy. Stosownie do art. 395 par. 1 k.c. „można zastrzec, że jednej lub obu stronom umowy przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie ”. Warunkiem ważności postanowienia o odstąpieniu jest zatem oznaczenie terminu, w jakim może to nastąpić. Jak słusznie zauważył SN w wyroku z 8 lutego 2007 r. (sygn. akt II PK 159/06), „zastrzeżenie dla pracodawcy prawa do odstąpienia od umowy bez określenia terminu jest nieważne”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane