statystyki

Biedronka karze pracowników za majowy protest

autor: Patrycja Otto17.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 17.05.2017, 08:08
Biedronka

Prawnicy twierdzą, że kary wymierzone pracownikom są łagodne.źródło: ShutterStock

Zarząd spółki Jeronimo Martins, do której należy sieć dyskontów, twierdzi, że majowy protest był nielegalny.

Wśród ukaranych są i kasjerzy, i kierownik sklepu. Podobne konsekwencje wobec protestujących, jak donosi Solidarność, wyciąga też polska sieć Dino. Sieci swoje decyzje uzasadniają niewypełnianiem w sposób należyty obowiązków przez pracowników. W praktyce wiązało się to zazwyczaj z otworzeniem w dniu protestu (2 maja) tylko jednej kasy w sklepach, przez co tworzyły się olbrzymie kolejki. Zarząd spółki Jeronimo Martins, do którego należy Biedronka, twierdzi, że protest nie był legalny. Zakładowa NSZZ „Solidarność” zapewnia, że faksem poinformowała pełnomocnika zarządu JM o akcji.

– Zaznaczyliśmy w nim, że nie jest to strajk polegający na odstąpieniu pracowników od pracy. Przeciwnie, pracownicy mieli w tym dniu pracować zgodnie z przepisami prawa, bhp i procedurami wewnętrznymi firmy. Praca w tym dniu nie naruszała obowiązków pracowniczych ani dobra zakładu, co mogłoby narazić pracodawcę na szkody – wyjaśnia Piotr Adamczak, przewodniczący Solidarności w Biedronce.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • anna(2017-05-17 13:58) Zgłoś naruszenie 384

  To pokazuje jak nie szanuje się pracowników w Polsce! Spółka JM gdyby nie pracownicy w sklepach, to co najwyżej mogłabym podrapac się po pewnej części ciała, a nie osiągać takie zyski. Szacunek, godność, dobre traktowanie i ok atmosfera w pracy Panowie z Zarządu nic Was nie kosztuje, kompletnie! Nie trzeba na bycie w porządku wydawać ani pół eurocenta. Karać za pracę zgodnie z obowiązującymi normami? Dobre! A może po prostu trzeba wprost podać, że zabolał was honor ;) bo jakim prawem polski niewolnik stawia się i próbuje mieć jakieś własne zdanie? W Polsce zapomina się o jednej kwestii, niezależnie czy pracownik na samym dole szczebla czy dyrektor zarządzający to nadal oba te stanowiska to najemnicy, na umowach o pracę, dyrektorek jeden z drugim nie są właścicielami, ich zakres obowiązków i pensja owszem się roznia ale na boga, nadal są równym pracownikami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • katarzyna(2017-05-18 07:56) Zgłoś naruszenie 145

  Panie Adamczak proszę się już nie pogrążać... najpierw namawia Pan pracownika do walki z nieuczciwym pracodawcą, później ma go w głębokim poważaniu, a na końcu udaje że nie miał nic wspólnego z całą sytuacją. Biedronka to jeden wielki syf jeśli chodzi o miejsce pracy. Kierownicy stosujący mobbing i dyskryminacje są chwaleni za takiego zachowanie a zgłaszający niewygodny pracownik dostaje szybkie wypowiedzenie. To samo kierownicy regionalni, którzy myślą że są bogami i mogą pomiatać ludźmi. Ale czego się się można spodziewać po JMP skoro dla nich szary kasjer czy zastępca to zwykła płotka - nie podoba się to do widzenia - taki maja system "motywacji"... a związku zawodowe jak i biuro pracowników gdzie można zgłaszać problemy to jedna wielka ściema!

  Odpowiedz
 • Witold (2017-05-17 15:12) Zgłoś naruszenie 1130

  Ja u siebie nie widziałem żadnego protestu, kolejki do kas jak zawsze. Jeżeli nie obsługiwali klientów, to powinni zrezygnować z pracy, a nie płakać ze dostali nagany.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 80 (2017-05-17 20:06) Zgłoś naruszenie 712

  Kolejna chybiona akcja przeprowadzona w celu umożliwienia zaistnienia w mediach Pana Alfreda Bujary i Pana Adamczaka. Przed akcją wszystkie gazety pisały, po "akcji" nawet nie ma komunikatu zwiazku ile sklepów bralo udział.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • anka(2017-05-17 22:16) Zgłoś naruszenie 70

  – Według wstępnych szacunków na podstawie informacji przesyłanych przez organizacje związkowe z poszczególnych sieci w akcji aktywnie uczestniczyło w różnej formie kilkanaście tys. pracowników z ok. 500 sklepów. Pracownicy pokazali swoją determinacje, pomimo tego, że w części sieci pracodawcy zniechęcali lub zastraszali pracowników – wskazuje przewodniczący handlowej Solidarności Pierwszy lepszy artykuł szanowni,tu akurat cytat z 8.05.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Qwerty (2017-05-17 15:06) Zgłoś naruszenie 616

  Związkowcy wszystko ********* nawet własny protest.

  Odpowiedz
 • robert(2017-05-21 09:07) Zgłoś naruszenie 50

  polityka głupiej korporacji - ponieważ więcej ludzi od nas odchodzi niż przychodzi, czytaj jesteśmy złym pracodawcą to zróbmy tak aby odchodziło jeszcze więcej a chętnych do pracy było jeszcze mniej ... bo rozwalanie planów urlopowych na miesiąc przed wakacjami to jest bardzo dobry pomysł na stratę kolejnych pracowników

  Odpowiedz
 • Lidl (2017-05-19 04:25) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie chcą następne....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane