statystyki

Rodzaj oświetlenia miejsca pracy zależy od wymiaru etatu

autor: Maciej Ambroziewicz27.04.2017, 20:00
pracownik praca

Pomieszczeniami pracy są tylko te pomieszczenia przeznaczone do pobytu pracowników, w których wykonywana jest praca.źródło: ShutterStock

Ze względu na brak wolnej przestrzeni roboczej oraz szczególne potrzeby pracodawcy zamierzamy utworzyć czasowe stanowisko pracy w pomieszczeniu bez dostępu do oświetlenia naturalnego. Czy takie działanie wymaga zgody inspekcji sanitarnej? Zastanawiamy się również, czy ma jakieś znaczenie to, że pracownik zatrudniony na tym stanowisku będzie wykonywał pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Generalny obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych w miejscu, w którym jest wykonywana praca, przewiduje art. 214 kodeksu pracy. Stosownie do postanowień tego przepisu pracodawca ma obowiązek zagwarantować wykonywanie obowiązków w pomieszczeniach pracy odpowiednich do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Jest on również zobowiązany utrzymywać obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Kwestie dotyczące oświetlenia na stanowiskach pracy reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z par. 25 tego rozporządzenia w pomieszczeniach stałej pracy (czyli w pomieszczeniach pracy, w których łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza cztery godziny) należy zapewnić oświetlenie dzienne. Możliwy jest jednak wyjątek od tej reguły. Stanowisko pracy może nie mieć dostępu do światła dziennego, jeśli jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie wyłącznie elektrycznego oświetlenia pracodawca uzyska zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane