Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie chronione - mają między innymi szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym prawo do 8-godzinnego dnia pracy i gwarancji zatrudnienia. Sprawdź, jakie dokładnie uprawnienia pracownicze przysługują ciężarnym i zatrudnionym matkom.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIA, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Zakaz pracy w szkodliwych warunkach
Przeniesienie na inne stanowisko (lub w ogóle zwolnienie od wykonywania zajęć) obowiązuje także w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
W tym zakresie szykują się jednak zmiany - przyjęta już przez sejm nowelizacja kodeksu pracy zakładają, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie. Jaka jest istota tej zmiany, dowiesz się tutaj>> Zmiana daje rządowi możliwość m.in. wydania rozporządzenia określającego wykaz prac, które taki niekorzystny wpływ mogą wywierać - jak praca związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
ShutterStock
2
Zwolnienia od pracy na badania lekarskie
Pracownica ma również prawo do zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie w związku z ciążą, jeżeli nie można ich przeprowadzić poza godzinami pracy. Okres zwolnienia obejmuje czas przeprowadzenia samych badań, czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z badaniami.
Za czas nieobecności w pracy pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia, które wylicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
ShutterStock
3
Wolne godziny na karmienie
Pracownicy karmiącej jedno lub więcej dzieci przysługują również przerwy na karmienie wliczane do czasu pracy. W związku z tym kobieta karmiąca:
– jedno dziecko ma prawo do dwóch 30 minutowych przerw w pracy;
– więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.
Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie i może w ten sposób wcześniej zaczynać czy kończyć pracę. Wynagrodzenie za przerwy w pracy jest liczone tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Jednak jeżeli kobieta jest zatrudniona na czas krótszy niż 4 godziny dziennie to przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji, gdy ten wymiar przekracza, ale nie jest on dłuższy niż 6 godzin dziennie, pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie.
ShutterStock
4
Prawo do zwolnienia od pracy na opiekę
Pracownikowi (zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję