Ustalenie stosunku pracy to pyrrusowe zwycięstwo. Za śmieciówki powinien odpowiadać pracodawca

autor: Karolina Topolska07.04.2017, 07:23; Aktualizacja: 07.04.2017, 07:27
O potrzebie zmiany przepisów mówią dzisiaj głośno rzecznik praw obywatelskich i eksperci

O potrzebie zmiany przepisów mówią dzisiaj głośno rzecznik praw obywatelskich i eksperciźródło: ShutterStock

Umowy cywilnoprawne, zwłaszcza te o dzieło, często są wybierane jako swego rodzaju alternatywa dla umowy o pracę. Z reguły niesłusznie, bo najczęściej zatrudnienie ma cechy stosunku pracy, a poddanie go regulacjom prawa cywilnego jest tylko zasłoną dymną. Przy czym są przypadki, że zawarcie umowy o dzieło to wybór nie tylko pracodawcy, lecz także osoby, która ma świadczyć pracę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • psps(2017-04-07 11:57) Zgłoś naruszenie 40

  Gadanie o tym już jest nudne. Żadne rządy nie zajęły się ta sprawa porządnie. Jak rząd by chciał to szybko by takie przepisy określił. Widać nie ma woli.

  Odpowiedz
 • mgr(2017-04-07 13:55) Zgłoś naruszenie 21

  Oferta pracy dla informatyka po studiach wyzszych Specjalista IT Helpdesk z doswiadczeniem najlepiej 6 letnim rodzaj pracy umowa zlecenie w renomowanej firmie w Polsce. Elektryk po zawodowce ma umowe o prace. Pani Premier jak zyc jak zyc.

  Odpowiedz
 • Kot(2017-04-07 15:46) Zgłoś naruszenie 01

  To przecież oczywiste, że to ja od wejścia już mówię pracodawcy jaką zawrzemy umowę a składki na zus i us opłacam sam z własnego konta na które wpływa mi całe wynagrodzenie brutto bez żadnych potrąceń W moim województwie, pomorskim, nadal brakuje pracy - co widać po wybujałych wymaganiach w ogłoszeniach Nie każdy mieszka w wielkim mieście i nie każdy jest programistą

  Odpowiedz
 • Polka(2017-04-07 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  WSZYTKO ROZBIJA SIĘ O UCZCIWOŚĆ gdyby wszyscy uczciwie płacili wszystkie należności to byłyby one niższe i nikt by nie narzekał, ale że ludzie to tylko ludzie (katolicy?) to nigdy lepiej nie będzie, więc ja się nie zgadzam na składki od dzieła bo jestem emerytką i dla mnie składki nic nie zmieniają prócz tego co mi idzie do ręki.

  Odpowiedz
 • Psiak(2017-04-07 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  A pan Balcerowicz twierdzi w radio tok fm, że umowy smieciowe to mowa nienawisci, powinno sie mowic i umowach elastycznych! Co Wy na to?

  Odpowiedz
 • Anna KLZ(2017-04-10 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  Sz. P. Dziennikarz / rko, proszę zapoznać sie z ulotką Państwowej Inspekcji Pracy z 2008r. "Elastyczne formy zatrudnienia" gdzie zalecane jest nawiązywanie USTNYCH UMÓW ZLECEŃ z możliwością przekazania osobom trzecim oraz informacją - zlecenie nie musi byc odpłatne - . jak wiadomo Kodes cywilny obowiązywał już w 2008r. Na efekty dlugo czekaliśmy i zebrano plony, czy naprawdę tak trudno uważniej przyjrzeć się działaniom "córce" Związków Zawodowych?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane