Rząd rozbija jedność policjantów: Chce założyć własny związek zawodowy. W zamian wróci 100 proc. chorobowego

autor: Bożena Wiktorowska03.04.2017, 07:22; Aktualizacja: 03.04.2017, 12:37
Wiele wskazuje na to, że do stworzenia w policji własnej sekcji szykuje się już Solidarność.

Wiele wskazuje na to, że do stworzenia w policji własnej sekcji szykuje się już Solidarność.źródło: ShutterStock

MSWiA zamierza rozbić jedność zawodową funkcjonariuszy, dopuszczając możliwość działania wielu związków zawodowych. W zamian przywróci im 100 proc. uposażenia za pierwsze 30 dni zwolnienia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • czynny(2017-10-18 16:54) Zgłoś naruszenie 10

    Do DGP Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Jak człowieku nie słyszałeś, dużo ludzi o tym mówi. Jesteś przeciwny bo ukróci Ci się związkowa kasa. O pluraliźmie głośno zrobiło się kilka - kilkanaście miesięcy temu. Boicie się drugiego związku, bo nic nie robicie dla kolegów tylko patrzycie jak tu zbijać kasę. Powinno być kilka związków tak jak w straży pożarnej - tam nikt się nie gryzie i nie kłóci. A Wy tu skamlecie, że nie może być więcej jak jeden związek zawodowy.

    Odpowiedz
  • Hania(2017-10-09 16:03) Zgłoś naruszenie 10

    Zawłaszczają wszystko,małymi kroczkami wykańczają różne grupy społeczne.Pytam się co w tej sprawie robicie? Kiedy jest protest sądownictwa nie ma grup mundurowych .Trzeba wspierać wszystkich którzy działają w obronie swoich praw i konstytucji.Nie ma jedności w społeczeństwie ,bo uważamy że nas to nie dotyczy.Ale kiedy będzie was dotyczyć, już nie będzie nikogo kto się za wami wstawi. Tak więc wspierajmy się nawzajem i pokarzmy że jesteśmy siłą z którą się trzeba liczyć i przestaną w końcu łamać prawo czując się bezkarnie.

    Odpowiedz
  • psps(2017-04-08 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Taaa. Wszystkim dajmy same przywileje. Ciekawe kto ma ma na to robić. Kiedyś zabraknie. Administracyjni też będę mieli 100% zwolnienia i wcześniejsze emeryturki? Jak widzę niektórych żołnierzy, szacownych bo z wieloletnim stażem, to zastanawiam się ile on przebiegnie zanim się nie zasapie. Takie służby powinny być tylko odpowiednio wynagradzane. Żadnych wcześniejszych emerytur. Czym oni się różnią od innych zawodów, w których nie da się pracować już po 50-tce? Chore zasady widac się rozpleniają.

    Odpowiedz
  • krakus(2017-04-05 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    co za brednie z tymi zarobkami, tj tak jak np; prezes firmy zarabia 10tys zwykły pracownik tej samej firmy 2tys to średnio zarabiają po 6tys ile w tym prawdy????

    Odpowiedz
  • az(2017-04-05 09:47) Zgłoś naruszenie 10

    "...Aby związek zawodowy był partnerem w rozmowach z komendantem głównym lub ministrem spraw wewnętrznych, musi mieć autorytet, musi reprezentować interesy zawodowe policjantów..." - ależ profesorze ... obecny związek to dno i na pewno nie jest taki, jak Pan pisze. "...Tyle że nie słyszeliśmy o żadnej takiej inicjatywie. I to nigdzie w Polsce...." - Panie Jankowski czy czytał Pan ustawę o Policji - najprościej - skoro nie ma prawnej możliwości założenia kolejnego związku, to po co inicjatywa oddolna. Poza tym kiedy ostatnio był Pan "prawdziwym policjantem"?!

    Odpowiedz
  • policjant(2017-04-04 12:34) Zgłoś naruszenie 13

    oby jak najszybciej to wprowadzili i w ten sposób rozbija mafijny beton zwiazków dbających tylko o interesy kolesiów

    Odpowiedz
  • autor(2017-04-04 10:37) Zgłoś naruszenie 20

    policja niedlugo przestanie istniec.Narobili oficerow ktorzy nie maja pojecia o pracy.siedza na stanowiskach a ci co robia juz sie zwalniaja.Mlodziez tez nie jest glupia.Juz po 1 roku czasu sluzby odchodza.teraz za 3 tys nikt nie chce sie narazac.Niedlugo zaczna sie zastanawiac skad wziac jeleni do roboty.Z zwyklym KPP jest naczelnik jego zastepca i kilku dupowlazow ktorzy tez udaja wszyskowiedzacych ale do roboty jest trzech czterech/ Ludzie to nie konie pociagowe.Zlikwidowac KGP a przynajmniej te biura gdzie na cieplych posadkach siedzi kilka tysiecy jakis nierobow.Sam komendant glowny ma chyba z 6 zastepcow pozniej biura i dyrektorzy,sekretarki itd....smiech na sali i tak w dol....Oj bedzie lipa oj bedzie.......a te ich podwyzki 180zl netto .........w d niech sobie wsadza,a policjant nawet nie ma ochrony zdrowia z prawdziowego zdarzenia

    Odpowiedz
  • Woland88ah (2017-04-04 09:19) Zgłoś naruszenie 20

    W znanej mi PSP są trzy związki zawodowe i jest burdel na kółkach. 3 przewodniczących i jeden chce być ważniejszy od drugiego, chcą stanowisk, kasy. Nie jest lepiej, ale jest śmieszniej.

    Odpowiedz
  • jan(2017-04-04 08:46) Zgłoś naruszenie 30

    Jaka jedność, nigdy jej nie było a obecne związki godzą się na wszystko.

    Odpowiedz
  • dak(2017-04-04 06:55) Zgłoś naruszenie 50

    apolityczność przecież większość nowych k-ntów szczególnie na szczeblu KWP i KGP to misiewicze pisuarów. Np w Opolu powołany z-a K-nta z kierownika sekcji.Gdzie nastąpiła niezgodność interesów bo jego żona jest audytem.I gdy zastępuje nr 1 jest kontrolowany przez żonę.Gdzie BSW .Fakt N-k BSW jest bliskim kolegą misiewicza.

    Odpowiedz
  • dak(2017-04-04 06:38) Zgłoś naruszenie 60

    jedność w służbach mundurowych to mrzonka.Na Węgrzech Orban chciał zrobić to samo co u nas z ustawa emerytalną.Cała brać stanęła w jednym szeregu i pozostało po staremu.W wojsku znaleźli się generałowie którzy w swojej karierze wąchali proch na różnych wojnach i mając honor odeszli.W policji odeszła jedna pani generał.Pozostali/misiewicze/ schowali głowę w piasek. Jedni to układowcy z poprzednich rządów pozostali są pisuarami.Nigdy nie mieli wybitnych osiągnięć.,,Wybitnym" przykładem jest pani generał/pulpet/ z KGP logistyka. Teraz intrygant minister powołał następne swoje związki zawodowe - głupota.

    Odpowiedz
  • t(2017-04-04 00:46) Zgłoś naruszenie 30

    wt

    Odpowiedz
  • POSTRONNY(2017-04-03 23:25) Zgłoś naruszenie 60

    Policja już od dawna jest nie wydolna, nie doposażona i nie dofinansowana. Ilość zdarzeń i pracy jaką musi obsłużyć i wykonać policja jest niewspółmierna do jej zasobów kadrowych (czasem zasoby kadrowe są marnotrawione i źle wykorzystane np. nigdy nie zapomnę kierownika stołówki w jednej ze szkół policyjnych na etacie chyba podinspektora). Oczywiście mówię o kadrach w najniższej rangi jednostkach bo na tzw górze to dają sobie radę poprzez ciągłe zabieranie z dołów, a ci na dole orają ugór bez wytchnienia. Braki sprzętowe lub zły sprzęt dodatkowo utrudnia pracę policjantowi. Wyposażenie policji to w dużej mierze sprzęt zakupiony przez „fachowca” który na oczy nie widział pracy policjanta na komisariacie a cała jego służba w policji to zasiadanie na wysokim decydenckim stołku w Warszawce. Czasem też (jak donosiła prasa) zakup złego sprzętu wynika z łapówy którą wziął smyk a teraz policjanci muszą się z tym użerać lub też najzwyczajniej w wyniku braku wiedzy i doświadczenia debila który zakupił (dał sobie wcisnąć) dziadostwo bo nie miał pojęcia, że taki sprzęt zamiast pomóc policjantowi utrudni mu pracę. Do tego dochodzi ciągły wzrost wymagań. To wszystko skutkuje tym, że obecnie praca w policji to bardzo ciężki kawałek chleba a przełożeni widząc niewydolność dowodzonych przez siebie jednostek cisną, mocno cisną na podwładnych aby krwią i potem wyciskanym z podwładnych nadrobić wszelkie niedostatki policji. Czasem ktoś nie wytrzymuje presji, ciśnienia, i nacisku na robienie rzeczy niemożliwych w imię ukrywania słabości i nędzy w policji. Wielu leczy nerwy w wódzie ale czasem ktoś nie wytrzymuje a 40% lekarstwo staje się zbyt słabym aby ukoić rozchwiany system nerwowy. Wtedy czasem ktoś decyduje się na strzał aby zakończyć swoje męki. Przełożeni i policja jak zwykle nie mogą sobie pozwolić na przyznanie, że powodem samobójstwa była praca, to był by niedopuszczalny skandal. Więc jak zwykle opluwają rodzinę samobójcy i zwalają winę na rodzinę mówiąc, że "śledztwo wykazała, że powodem targnięcia się na życie były kłopoty rodzinne i osobiste". O wyciskaniu z podwładnych ostatnich soków w imię nadrobienia wszystkich braków w firmie wie każdy ale nikt z tym nie robi nic. Po prostu policjant to mięso armatnie, zajeździć, zaorać, wykorzystać i wyrzucić na śmietnik no chyba, że wcześniej sam zdechnie. Czasem mam wrażenie, że policja to taki zorganizowany system wyzysku funkcjonariusza własnego ukierunkowany na ucisk obywatela polskiego a twórcy tego systemu to mega sukinsyny. Ciekawi mnie też czy KGP w swej miłości do statystyk prowadzi statystyki samobójstw własnych pracowników i jak owe statystyki wyglądają na tle samobójstw innych pracowników w innych firmach ? Oczywiście nigdy takie dane nie zostaną opublikowane bo wtedy policję trzeba by chyba nazwać nie policją a wykańczalnią ludzi. Co więc się wyprawia w formacjach ? A no to się właśnie dzieje w wielu instytucjach państwowych w tym i w policji od szeregowego wymaga się cudów przy absolutnym braku jakiegokolwiek zaplecza cedując wszystkie obowiązki i odpowiedzialność ne szeregowego który jest najniżej w hierarchii służbowej. Braki kadrowe, braki techniczno-sprzętowe, finansowa zapaść, zdemoralizowane najwyższe kierownictwo na najwyższych stanowiskach myślące tylko o emeryturach i mające ten rozlatujący się cyrk "głęboko w tyle"......., ale wymagania są, zarówno te polityczne, jaki i oczekiwania obywateli, więc ktoś te wszystkie niedomagania i trudności musi nadrobić, jest to szeregowy policjant, szary człowiek, któremu dokręca się śrubę na maxa aż do zerwania gwintu i zastrasza a to prokuratorem a to BSW a to zwolnieniem z roboty. I tak w efekcie kiedyś psychika klęka i żyć się odechciewa bo jak można "uprawiać ziemski ugór skoro pracodawca nie dał do ręki narzędzi rolniczych, nie zapewnił dostępu do nasion, co więcej zakazał wejścia na grunt będący cudzą własnością i jeszcze grozi prokuratorem i więzieniem, że na wiosnę żyto na ugorze nie wyrośnie". Tak mniej więcej dziś wygląda praca w policji i nie dziwię, się ludzie sobie w głowy strzelają bo jak długo można to wytrzymać. Żołnierz przez większą część służby się szkoli a gdy pojedzie raz w życiu na 6 miesięczną misję do Iraku lub Afganistanu wraca z chorobą psychiczną typową dla osób które przeżyły działania wojenne tzw "zespołem nerwic i stresu pourazowego". Policjant szkoli się tylko przez pół roku potem przez 20 lata stale jest na wojnie, na wojnie z własnym przestępczym narodem i przełożonymi. Pozdrawiam i przestrzegam młodzież trzymajcie się z dala od służby w policji, ta firma albo Was wykończy albo zrobi z Was alkoholików.

    Odpowiedz
  • antykomunista(2017-04-03 23:11) Zgłoś naruszenie 192

    PZPR też tworzył związki zawodowe, to czemuż by jej "syn" PIS nie miał utworzyć swoich? Komuna kołem się toczy... .

    Odpowiedz
  • Szkoda(2017-04-03 23:07) Zgłoś naruszenie 203

    Obecne zwiazki to ch...nie zwiazki godza sie na.wszystko jak.jakas dz.... na dworcu kolejowym

    Odpowiedz
  • fusz(2017-04-03 22:29) Zgłoś naruszenie 30

    a ja mam w 4 literach zwiazki i ich przewodniczących walcie sie na pyski

    Odpowiedz
  • Optymista (2017-04-03 22:27) Zgłoś naruszenie 30

    I ponownie namieszali policjantom w głowach. Czemu się nie szanujemy, nie działamy razem dla własnego dobra tylko wypominamy sobie jakieś drobiazgi. Powinniśmy walczyć o swoje prawa wspólnie bez jakichkolwiek podtekstów, faktycznie walczyć, a nie wylewać żale. Związki zawodowe muszą nadawać kierunek i ciągnąć za sobą całą policyjną brać. Nie dajmy się skłócić.

    Odpowiedz
  • jeden z wielu(2017-04-03 22:22) Zgłoś naruszenie 171

    Odpolitycznić Policję bo to źle rzutuje na formację związki jak chcą niech sobie tworzą bo jak coś to i tak nie pomogą. Zmieńcie prawo aby policjant i jego rodzina była chroniona a nie musiał brać adwokata bo ktoś pomówił, i sam musi walczyć o swoje. Ps ZACZNIJCIE TRAKTOWAĆ POLICJANTÓW POWAŻNIE

    Odpowiedz
  • Abcd(2017-04-03 22:15) Zgłoś naruszenie 31

    Jeszcze będzie tak ze zrobią limity km po sektorze a żeby było jeszcze taniej to patrole rowerowe będą przez cały rok ha ha .

    Odpowiedz
  • komentarze,plusiki(2017-04-03 21:33) Zgłoś naruszenie 224

    i bardzo dobrze , z jednej strony znow L4 platne 100% super, z drugiej strony juz rozmawislem z kolegami z kilku komend na szczeblu wydzial prewencji utworzymy sobie wlasny zwiazek zawodowy, reprezentacja prewencji, nie potrzeba nam,nszz i solidarnosci ....czas aby placili za nocki, weekendy, swieta,nadgodziny.... zrobmy mniej a dostanmy wiecej :-) odwrotnosc ostatnio promowanych hasel w policji :-)w stylu zrobmy wiecej dostanmy fige

    Odpowiedz