statystyki

Pracodawca nie zawsze zapłaci za uszkodzenie mienia pracownika

autor: Maciej Ambroziewicz17.03.2017, 07:00
ochroniarz w sklepie

W przytoczonym przepisie ustawodawca wskazał przesłanki prawa do tego odszkodowania.źródło: ShutterStock

W trakcie dokonywania obchodu pracownik działu ochrony potknął się, stracił równowagę i upadając, rozdarł rękaw kurtki o wystający, ostry element maszyny. Zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, ponieważ pracownik nie doznał żadnego urazu. Czy jako pracodawca powinniśmy wypłacić mu z tego tytułu odszkodowanie (pokryć koszty naprawy kurtki) na podstawie przepisów kodeksu pracy?

W opisanym przypadku pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie z tytułu zniszczenia przedmiotów osobistego użytku, ponieważ zdarzenie, podczas którego doszło do tego zniszczenia, nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Jeżeli jednak pracownik wykaże winę pracodawcy (np. nieodpowiednie zabezpieczenie ostrego elementu maszyny), to będzie mógł dochodzić odszkodowania, ale na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Za wypadek przy pracy zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) uważa się bowiem nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane