statystyki

Na czym polega ochrona wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej

17.03.2017, 07:00
Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia br. obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Wynikające z niej wynagrodzenie, podobnie jak to za pracę, podlega – jako mające charakter gwarancyjny i alimentacyjny – szczególnej ochronie. Na czym ona polega?

URZĄD WYJAŚNIA JEST ZMIANA!

I. Płaca w formie innej niż pieniężna

PROBLEM: Prowadzę firmę zajmującą się przetwórstwem owocowo-warzywnym. W związku z targami spożywczymi zawarłem umowę-zlecenie na zapewnienie obsługi stoiska targowego. Umowa przewiduje, że wynagrodzenie w części przewyższającej wysokość wynikającej z minimalnej stawki godzinowej będzie wypłacane w formie produkowanych przez moją firmę towarów. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe w kontekście wymagań ustawowych?

ODPOWIEDŹ: Obowiązek wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej dotyczy kwoty odpowiadającej wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Jeżeli należne wynagrodzenie wynosi np. 300 zł, w tym kwota wynikająca z minimalnej stawki godzinowej – 208 zł (16 godz. x 13 zł), to pozostała część, czyli 92 zł, może być wypłacona w formie innej niż pieniężna.

II. Wypłata musi być raz w miesiącu

PROBLEM: Jestem ratownikiem wodnym. Właściciel kąpieliska zawarł ze mną umowę-zlecenie polegającą na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom pływalni w okresie od 15 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. Zgodnie z postanowieniami umowy wypłata pieniędzy nastąpi dopiero 31 sierpnia. Czy taki zapis jest właściwy?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane