statystyki

Agencje zatrudnienia chcą wydłużyć limit pracy u jednego pracodawcy. Związki są przeciw

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.03.2017, 07:57
praca pracownik budowa

Propozycja firm nie podoba się jednak związkowcom.źródło: ShutterStock

Agencje zatrudnienia będą starały się przekonać posłów, aby limit zatrudnienia pracowników tymczasowych wydłużyć do 24 miesięcy.

Domagają się one wprowadzenia takiej zmiany do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Wczoraj zajmowała się nim sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Obecnie limit zatrudnienia pracownika tymczasowego wynosi 18 miesięcy. Rządowa nowelizacja podtrzymuje ten okres i dodatkowo likwiduje lukę w przepisach, która pozwała na obchodzenie prawa. Wystarczyło, że pracownik tymczasowy został zatrudniony za pośrednictwem innej agencji w tej samej firmie, aby obejść ograniczenie czasowe. W efekcie mógł pracować na rzecz tego pracodawcy długie lata będąc pracownikiem tymczasowym – wystarczyło, że przejmowała go inna agencja.

Rząd proponuje jednoznacznie określić, że firma będzie mogła korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego przez łącznie nie więcej niż 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych. Zatem pracodawca, niezależnie od tego, czy pracownik jest kierowany do wykonywania pracy tymczasowej z jednej czy też z kilku agencji, nie będzie mógł korzystać z pracy tej samej osoby ponad limit.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane