Kiedy należy stosować minimalną stawkę godzinową? Na pytania odpowiada ministerstwo

09.02.2017, 20:00
pieniądze

Czy praca wykonywana w charakterze gońca podlega obowiązkowi zapewnienia minimalnej stawki godzinowej?źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. przy określonych umowach-zleceniach oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. W jakich przypadkach ma ona zastosowanie?

JEST ZMIANA! URZĄD WYJAŚNIA

I. Zbieżność tematyczna bez znaczenia

Pracuję dla firmy konsultingowej. Zajmuję się problematyką podatkową i w ramach zawieranych umów o dzieło wykonuję foldery informacyjne dotyczące funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce, sytemu podatkowego w UE oraz inne foldery związane z tą tematyką. W firmie na podstawie umowy-zlecenia zatrudniony jest też doradca podatkowy. Jego zadaniem jest udzielanie porad w zakresie obowiązującego w Polsce systemu podatkowego. W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla umów cywilnoprawnych, w grudniu ubiegłego roku zleceniodawca poinformował go o przysługujących mu uprawnieniach oraz wynikających z ustawy obowiązkach. Zdaniem pracodawcy przepisy te mnie nie dotyczą. Czy jego stanowisko jest słuszne?

ODPOWIEDŹ:

 Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265) wprowadziła od 1 stycznia 2017 r. gwarancję minimalnej wysokości wynagrodzenia dla określonych umów cywilnoprawnych. Obowiązkiem stosowania minimalnej stawki godzinowej zostały objęte określone umowy-zlecenia (art. 734 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.) oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Obowiązkiem zapewnienia minimalnej stawki godzinowej nie są objęte m.in. umowy o dzieło (art. 627 k.c.). Umowy-zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, podobnie jak umowy o pracę, są umowami starannego działania. Natomiast w przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym – niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia). Z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).

II. Zasadnicza działalność samozatrudnionego


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane