statystyki

Kiedy należy stosować minimalną stawkę godzinową? Na pytania odpowiada ministerstwo

09.02.2017, 20:00
pieniądze

Czy praca wykonywana w charakterze gońca podlega obowiązkowi zapewnienia minimalnej stawki godzinowej?źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. przy określonych umowach-zleceniach oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, obowiązuje minimalna stawka godzinowa. W jakich przypadkach ma ona zastosowanie?

JEST ZMIANA! URZĄD WYJAŚNIA

I. Zbieżność tematyczna bez znaczenia

Pracuję dla firmy konsultingowej. Zajmuję się problematyką podatkową i w ramach zawieranych umów o dzieło wykonuję foldery informacyjne dotyczące funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce, sytemu podatkowego w UE oraz inne foldery związane z tą tematyką. W firmie na podstawie umowy-zlecenia zatrudniony jest też doradca podatkowy. Jego zadaniem jest udzielanie porad w zakresie obowiązującego w Polsce systemu podatkowego. W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla umów cywilnoprawnych, w grudniu ubiegłego roku zleceniodawca poinformował go o przysługujących mu uprawnieniach oraz wynikających z ustawy obowiązkach. Zdaniem pracodawcy przepisy te mnie nie dotyczą. Czy jego stanowisko jest słuszne?

ODPOWIEDŹ:

 Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265) wprowadziła od 1 stycznia 2017 r. gwarancję minimalnej wysokości wynagrodzenia dla określonych umów cywilnoprawnych. Obowiązkiem stosowania minimalnej stawki godzinowej zostały objęte określone umowy-zlecenia (art. 734 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.) oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Obowiązkiem zapewnienia minimalnej stawki godzinowej nie są objęte m.in. umowy o dzieło (art. 627 k.c.). Umowy-zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, podobnie jak umowy o pracę, są umowami starannego działania. Natomiast w przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym – niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia). Z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).

II. Zasadnicza działalność samozatrudnionego


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane