statystyki

Świadectwa pracy: Zmiany są nadal niewystarczające

autor: Łukasz Prasołek26.01.2017, 08:40; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:00
podpis, umowa, dokument

Aby ułatwić składanie pozwów, w sytuacji gdy pracodawcy już nie ma, można rozważać zwiększenie uprawnień ZUS lub PIP.źródło: ShutterStock

Nowy wzór świadectwa pracy nie nadąża za zmianami i nie wiadomo, jak robić odpisy. A do prezydenckiego projektu są kolejne postulaty.

Zmiany dotyczące świadectw pracy – te, które już obowiązują, i te, które dopiero są projektowane – są ostatnio tak liczne, że trudno złożyć je w spójną całość. I zapewne gubi się w tym nawet rząd.

Z jednej strony ustawa deregulacyjna, wprowadzająca pierwszy pakiet zmian wicepremiera Morawieckiego dla przedsiębiorców od 1 stycznia, uprościła przepisy kodeksu pracy związane z wydawaniem tych dokumentów (m.in. zlikwidowano zbiorcze świadectwa pracy). Z nowym rokiem swoje trzy grosze dorzucił resort rodziny, wprowadzając nowe przepisy wykonawcze, a w nich nowy wzór świadectwa pracy. Jak by tego było mało, za rogiem czekają kolejne zmiany, zaproponowane przez Kancelarię Prezydenta, nad którymi pracuje już Rada Dialogu Społecznego.

Na pierwszy rzut oka wszystkie te zmiany wydają się słuszne i potrzebne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się im okazuje się, że nie zawsze są ze sobą spójne, mają luki, a w niektórych przypadkach prowadzą do absurdalnych rezultatów. Ten ostatni wniosek dotyczy zwłaszcza zmian wprowadzonych ustawą deregulacyjną – brak w niej odpowiednich przepisów przejściowych powoduje, że nie wiadomo, w jakim terminie wystawiać świadectwa pracy w przypadku zakończonych umów na czas wykonania określonej pracy, a także jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać do dokumentu.

Niepełne okazują się być także zmiany we wzorze świadectwa pracy. Już w kwietniu 2016 r. pisaliśmy o tym, że wzór ten był niedostosowany do zmienionych przepisów kodeksu pracy o uprawnieniach rodzicielskich (wprowadzonych 2 stycznia 2016 r.). Brakowało m.in. pozycji dotyczących wykorzystania urlopów ojcowskiego i rodzicielskiego. Te luki zostały przez resort rodziny uzupełnione, jednak w nowym wzorze świadectwa nadal nie uwzględniono potrzeby wpisywania wymiaru zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, jaki przysługuje każdemu rodzicowi. Przez to po zmianie pracy kolejny pracodawca może udzielić takiego wolnego więcej, niż w rzeczywistości pracownikowi przysługuje. Problem jest także z wydawaniem odpisów świadectw pracy. Eksperci nie są bowiem zgodni, czy w przypadku świadectw sprzed 2017 r. wydawać je na nowym czy starym druku.

Wreszcie zmiany projektowane przez Kancelarię Prezydenta mogą być uznane częściowo za zbędne. Planuje się bowiem, by do kodeksu pracy wprowadzić m.in. możliwość uzyskania przez pracowników orzeczenia zastępującego świadectwo pracy. A na to właściwie już dziś pozwalają przepisy.

Nowy wzór tego dokumentu uzupełniono o uprawnienia związane z rodzicielstwem, czego brakowało w starym druku. Nie uwzględniono jednak możliwości dzielenia się przez rodziców zwolnieniem na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Są też problemy m.in. podczas wystawiania świadectwa osobom zatrudnionym na umowach na czas wykonania określonej pracy oraz przy wydawaniu odpisów świadectw pracy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2017-01-27 08:53) Zgłoś naruszenie 30

  Ustawa PO--mostowa ..Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póź zmianami ..w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?... Dlaczego więc czas POnadustawowoej pracy nie jest na świadectwach pracy wykazywany. Czyzby zasada rowności stron wobec prawa nie obowiązywała.

  Odpowiedz
 • DZIADEK-64LATA-STAZ49 LAT-WARUNKI SZKODLIWE-16 LAT(2017-01-30 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  JEZELI SO ANGAZE I WPISANE JEST PRACA W WARUNKACH SZKODLIWYCH JEST ZATO PLACONE ODPROWADZANE SO SKLADKI FUS.KARTY PRACY I PLACY SO PASKI WYPLAT.TAK JAK ZUS SOBIE ZARZYCZYL I SPRAWY TOCZO SIE WSODACH.PRACA OD15 ROKU ZSZ DLA PRACUJOCYCH TERAZ MAMY STAZ49 LAT WIEK64 LATA16WARUNKI SZKODLIWE.MAMY PRACOWAC ZGODNIE DO2018 ROKU TO BEDZIEMY MIELI 50 LAT PRACY.EMERYTURY TEZ NIE BEDO WYSOKIE BO NISKIE PLACE A WY RZODZOCY I ZWIOZKI NIC Z TYM TEMATEM NIE ZROBILISCE.NIE MA RZADNEJ POMOCY OD RZODU TYLKO KLOTNIE A OPOZYCJA TEZ SPI JAK STARY NIEDZWIEDZ W ZIMNIE TO JEST ZALOSNE.NIKT DO TEJ PORY NIE ZWROCIL UWAGI NA TE WSZYSTKIE PISMA.PROSI SIE O ZEMSTE DO NIEBA BO CHYBA TAK TRZEBA.

  Odpowiedz
 • gens(2017-01-29 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  O co najmniej kilku lat, prawo pracy piszą dyletanci. Przepisy są tak pisane, że nikt nic z tego zrozumieć nie może. To po prostu jest BEŁKOT AMATORA, a nie przepisy. To co można by opisać w kilku prostych przepisach, pisane jest jak jakaś bizantyjska procedura z której nic dobrego nie wynika. Nawet szkoda prądu na pisane o tych gł\/pisch zmianach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane