Komisja dyscyplinarna I instancji przy komendancie wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej wymierzyła mi karę dyscyplinarną – upomnienie. Orzeczenie wysłano pocztą, a adresowaną do mnie przesyłkę odebrała teściowa. Odwołałem się od orzeczenia, ale odwoławcza komisja dyscyplinarna pozostawiła je bez rozpoznania, uznając, że złożyłem je z uchybieniem 14-dniowego terminu. Faktem jest, że teściowa odbierała moją wcześniejszą korespondencję. Często nie ma mnie bowiem w domu, więc było to dla mnie korzystne. Jednak uważam, że orzeczenie dyscyplinarne jest zbyt ważną sprawą, by można w ww. okolicznościach przyjąć jego skuteczne doręczenie. Czy mam rację?
EKSPERT RADZI
Niestety czytelnik nie ma racji. Skoro teściowa wielokrotnie odbierała adresowane do niego pisma, to spełnia ona warunki pozwalające uznać ją za domownika. Uznać zatem należy, że doręczenie pisma było skuteczne. Jednak to nie oznacza, że strażak ma zamkniętą drogę do odwołania się od orzeczenia. Może wystąpić do organu, który wydał orzeczenie, o przywrócenie terminu do złożenia odwołania (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 października 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 445/16, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
W tym zakresie zgodnie z art. 124n ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: u.p.s.p.) w sprawach nieuregulowanych w jej rozdziale w zakresie postępowania dyscyplinarnego stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.). Przepisy u.p.s.p. nie regulują kwestii związanych z doręczeniem rozstrzygnięć wydanych w toku postępowania dyscyplinarnego, jak również kwestii odnoszących się do uchybienia terminu do dokonania czynności procesowych i jego przywrócenia. Zatem należy zastosować regulacje k.p.k. W myśl art. 126 par. 1 k.p.k., jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana. To samo stosuje się w stosunku do osób niebędących stronami. W kwestii przywrócenia terminu orzeka organ, przed którym należało dokonać czynności (par. 2). Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu przysługuje zażalenie (par. 3).
Podstawa prawna
Art. 124n ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 603 ze zm.).
Art. 126 par. 1, art. 132 par. 1 i 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1749 ze zm.).