statystyki

Ukarany dyscyplinarnie strażak może wystąpić o przywrócenie terminu na złożenie odwołania

autor: leszej jaworski25.01.2017, 10:25; Aktualizacja: 25.01.2017, 11:56
straż pożarna

straż pożarnaźródło: ShutterStock

Komisja dyscyplinarna I instancji przy komendancie wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej wymierzyła mi karę dyscyplinarną – upomnienie. Orzeczenie wysłano pocztą, a adresowaną do mnie przesyłkę odebrała teściowa. Odwołałem się od orzeczenia, ale odwoławcza komisja dyscyplinarna pozostawiła je bez rozpoznania, uznając, że złożyłem je z uchybieniem 14-dniowego terminu. Faktem jest, że teściowa odbierała moją wcześniejszą korespondencję. Często nie ma mnie bowiem w domu, więc było to dla mnie korzystne. Jednak uważam, że orzeczenie dyscyplinarne jest zbyt ważną sprawą, by można w ww. okolicznościach przyjąć jego skuteczne doręczenie. Czy mam rację?

EKSPERT RADZI

Niestety czytelnik nie ma racji. Skoro teściowa wielokrotnie odbierała adresowane do niego pisma, to spełnia ona warunki pozwalające uznać ją za domownika. Uznać zatem należy, że doręczenie pisma było skuteczne. Jednak to nie oznacza, że strażak ma zamkniętą drogę do odwołania się od orzeczenia. Może wystąpić do organu, który wydał orzeczenie, o przywrócenie terminu do złożenia odwołania (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 października 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 445/16, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

W tym zakresie zgodnie z art. 124n ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: u.p.s.p.) w sprawach nieuregulowanych w jej rozdziale w zakresie postępowania dyscyplinarnego stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.). Przepisy u.p.s.p. nie regulują kwestii związanych z doręczeniem rozstrzygnięć wydanych w toku postępowania dyscyplinarnego, jak również kwestii odnoszących się do uchybienia terminu do dokonania czynności procesowych i jego przywrócenia. Zatem należy zastosować regulacje k.p.k. W myśl art. 126 par. 1 k.p.k., jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana. To samo stosuje się w stosunku do osób niebędących stronami. W kwestii przywrócenia terminu orzeka organ, przed którym należało dokonać czynności (par. 2). Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu przysługuje zażalenie (par. 3). 


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane