Polacy mają skłonność do chorowania w okresie świąt. Średnia długość trwania absencji chorobowej w grudniu i styczniu jest największa w roku. Wynosi ponad 15 dni w miesiącu, podczas gdy już w lutym spada do 11 dni. Niepokojące jest, że około 15% zwolnień lekarskich wydawanych podczas okresu świątecznego wykorzystywanych jest niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Gorączkowe święta

W ciągu roku da się wyróżnić pewne okresy, w których wzrasta poziom absencji chorobowej. Należą do nich grudzień i styczeń. Powodem niektórych zwolnień lekarskich w tym czasie nie są wcale niska temperatura i przeziębienia. Niestety liczba zwolnień L4 wzrasta szczególnie w czasie świąt i w okolicach weekendów, gdy biorąc 2 lub 3 dni zwolnienia można przedłużyć okres wolnego do ponad 5 dni.

Audyt zwolnień chorobowych wskazuje że 15% zwolnień wykorzystywanych jest niezgodnie z ich przeznaczeniem. Zamiast leczyć się z choroby, niektórzy Polacy poświęcają ten czas na inne aktywności, niezwiązane z kuracją przepisaną przez lekarza. Jakby tego było mało, niektórzy z pacjentów przybywających na L4 w ogóle nie powinni dostać zwolnienia – komentuje Mikołaj Zając z firmy Conperio, zajmującej się pomaganiem przedsiębiorcom borykającym się z problemem wzrastającej absencji pracowniczej.

Czasem zwolnienie lekarskie w okresie świątecznym to dla pracownika jedyna możliwość na spędzenie kilku chwil z bliskimi i rodziną. W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra niektóre fabryki pracują normalnie i bardzo trudno jest dostać wtedy urlop wypoczynkowy, dlatego część pracowników decyduje się na takie rozwiązanie. Niektóre przedsiębiorstwa rzeczywiście pracują cały czas – w trybie nieuwzględniającym świąt i innych dni wolnych. Są zawody, które wymagają takiego systemu pracy. Istotnym jest, aby w branży tego typu pracownicy mieli możliwość elastycznych godzin pracy, co na pewno zredukuje liczbę nieuczciwych zwolnień – dodaje Zając.

Zwolnienie, by opiekować się dzieckiem

Dane z systemu weryfikacji absencji pracowniczej wskazują, że zjawisko absencji w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra wyraźnie wzrasta i jest powiązane z braniem dni wolnych na opiekę nad chorym dzieckiem. Według statystyk zwolnienia te są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem w 1/3 audytowanych przypadków.

Działania audytowe bardzo często wykazują nadużycia w tym zakresie. Bywa, że spotykamy się z sytuacją, gdy rodzic sprawujący opiekę jest w domu, jednak brakuje dziecka. Aytorzy spotykają się wtedy z wyjaśnieniami, że dzieckiem opiekuje się babcia albo dziecko poczuło się już lepiej i poszło do kolegi. Powód takiego oszukiwania audytorów i pracodawców może być bardzo prozaiczny. W okresie świątecznym szkoły są zamknięte i rodzice nie mają pod czyją opieką pozostawić dzieci. Nie chcą lub nie mogą wziąć urlopu i dlatego decydują się na L4. W takich przypadkach sugerujemy pracodawcom na przykład lepsze dostosowanie planów urlopowych do potrzeb pracowników posiadających dzieci i tych bezdzietnych. W każdej sytuacji znajdzie się rozwiązanie, trzeba tylko zdiagnozować przyczynę. – wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Przyjemniejsze święta bez konfliktów w pracy

Święta to okres, w trakcie którego każdy chce, aby czas upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze. Konflikty w pracy dotyczące wolnych dni i nieuzasadnione zwolnienia L4 mogą niestety negatywnie wpłynąć na ten wyjątkowy czas w roku. Wiele zakładów pracy może polepszyć efektywność i atmosferę w zespole rozwiązując problem absencji chorobowej. Profesjonalne doradztwo, mediacje oraz rozpoznanie przyczyn absencji pracowniczej może doprowadzić do wprowadzenia bardziej elastycznych godzin pracy, lepszego dostosowania systemu zmianowego do potrzeb pracowników lub wpłynąć na system przyznawania urlopów. Ograniczenie absencji pracowniczej zadowoli pracodawców, którzy rocznie na jednego pracownika wydają przez nią 3500 – 5000 złotych, a więc każde działania zmierzające do jej zredukowania będą dla nich korzystne.

Średnia długość trwania absencji chorobowej w poszczególnych miesiącach:

styczeń 15,16
luty 11,48
marzec 12,52
kwiecień 13,42
maj 11,96
czerwiec 12,62
lipiec 14,33
sierpień 15,32
wrzesień 14,33
październik 13,98
listopad 14,43
grudzień 15,7