Jak rozwiązać umowę z kiepskim fachowcem?

autor: Renata Majek04.02.2016, 17:30
Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania.

Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania.źródło: ShutterStock

Umówiłem się z fachowcami na wykonanie szafek w kuchni. Mieli wszystko skończyć jeszcze w ubiegłym roku, a tymczasem zaczął się kolejny, a oni ledwo zaczęli. Wobec tego zamierzam zerwać z nimi współpracę i zatrudnić kogoś innego. W jaki sposób powinienem rozwiązać umowę – pyta pan Norbert.

Jeśli z ważnych powodów chcemy zrezygnować z umowy zawartej w celu wykonania dzieła, możemy ją przerwać. Najwłaściwszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby odstąpienie od niej – taka forma dotyczy świadczeń jednorazowych lub krótkotrwałych. Jeśli nawet strony umowy nie zapisały odpowiedniej klauzuli w umowie (a warto wcześniej sprecyzować formę i warunki rozwiązania), przepisy kodeksu cywilnego umożliwiają odstąpienia od niej w każdym momencie przed ukończeniem dzieła.

Powodem odstąpienia od umowy będzie brak wywiązania się z przyjętego zobowiązania. Jednak odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była w ogóle zawarta. Skutki tego ruchu są bardzo różne. Zależą od tego, którą stroną umowy jesteśmy (zamawiającym czy zobowiązanym) i na jakim etapie umowa została przerwana. Strony bowiem muszą zwrócić wszystko, co w toku jej realizacji od siebie otrzymały, a za świadczenia, których zwrócić się nie da, trzeba zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane