statystyki

Jak rozwiązać przed terminem umowę o świadczenie usług

autor: Michał Koralewski01.09.2015, 09:57; Aktualizacja: 01.09.2015, 10:30

OPIS SYTUACJI: Nowax sp. z o.o. zawarła ze spółką Kowalski i wspólnicy sp. j. umowę o świadczenie usług. Na jej mocy druga ze spółek zobowiązała się do wykonywania czynności niezbędnych do utrzymania w czystości siedziby spółki Nowax. Umowę zawarto na czas określony 24 miesięcy. Niestety nie wpisano do niej postanowień regulujących możliwość przedterminowego jej rozwiązania. Natomiast zamieszczone zostały klauzule kary umownej. Zgodnie z nimi usługodawcy, tj. Nowax sp. z o.o. należna jest kara umowna za każdy dzień zwłoki w wykonywaniu poszczególnych obowiązków umownych przez spółkę jawną. Dodatkowo kara umowna należy się stronie, która odstąpi od umowy z winy kontrahenta.

Umowa była prawidłowo realizowana zaledwie przez kilka pierwszych miesięcy. Obecnie usługobiorca przestał ją realizować, w szczególności nie dotrzymuje harmonogramu sprzątania obiektu, w którym mieści się siedziba spółki usługodawcy. Z korespondencji prowadzonej pomiędzy stronami wynika, że usługobiorca nie uchyla się od jej realizowania, a obecna sytuacja wynika z przejściowych problemów z podwykonawcą, który był bezpośrednio odpowiedzialny za jej realizowanie. Brak realizacji umowy przeciąga się jednak na kolejne tygodnie, a ponawiane zapewnienia usługobiorcy o niezwłocznym podjęciu czynności, do których się zobowiązał, nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

Zarząd spółki Nowax podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z Kowalski i wspólnicy spółka jawna oraz naliczeniu jej kar umownych, a w braku ich zapłaty o skierowaniu sprawy na drogę sądową. W związku z konstrukcją umowy członkowie zarządu mają wątpliwości odnośnie możliwości rozwiązania kontraktu zawartego na czas określony, właściwego sposobu naliczania kar umownych, jak również dochodzenia odszkodowania przekraczającego ich wysokość.

Problem dodatkowo komplikuje to, że – jak się okazało w toku analizy dokumentów – umowa o świadczenie usług utrzymania czystości została podpisana z ramienia usługodawcy przez prokurenta działającego wraz z członkiem zarządu. Zarząd spółki – w związku z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego – dostrzegł w tym możliwość nieważności zawartego kontraktu.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane