Wakacje od lat spędzam w mieście, wyjeżdżam poza sezonem. A ponieważ dzieje się tu latem wiele, organizuję sobie czas, uczestnicząc w licznych imprezach kulturalnych. Bilety kupuję z wyprzedzeniem, najczęściej przez internet. Tak zrobiłam i tej wiosny. Zaplanowałam całe lato, zainwestowałam sporą kwotę, a tu – niespodziewanie – pracodawca wysyła mnie na bardzo atrakcyjny staż za granicę. Czy możliwy jest zwrot biletów na imprezy kulturalne, sportowe, festiwale muzyczne itp. – zastanawia się pani Małgorzata, nasza czytelniczka
Zgodnie z ustawą konsumencką osoba zawierająca umowę na odległość, czyli np. dokonująca zakupów przez internet, ma prawo od niej odstąpić w terminie do 14 dni bez podania przyczyn. – Niestety od tego przepisu istnieją wyjątki. Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o świadczenie usług związanych z wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi – wyjaśnia Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl. Zwrócić biletu nie będzie można nawet wtedy, kiedy do zakupu online doszło przez pomyłkę, np. klient wybrał błędną datę (gdy do wyboru było kilka terminów) lub planował zakup w innej miejscowości (kiedy wydarzenie miało mieć miejsce w kilku lokalizacjach). Nawet jeśli zorientował się w pomyłce chwilę po zakupie.
Przed kupnem biletów należy koniecznie zapoznać się z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej organizatora. Z niego również dowiemy się, że w razie zakupu biletu online nie przysługuje nam prawo do jego zwrotu ani wymiany. Co więcej, organizatorzy imprez podkreślają, że ich odsprzedaż po cenach zawyżonych wiąże się z ryzykiem unieważnienia biletu i pozbawienia prawa do udziału w danym wydarzeniu kulturalnym. Organizatorzy z reguły przewidują tylko jedną sytuację, w której można liczyć na zwrot kosztów za bilety, tj. w przypadku odwołania wydarzenia przez organizatora. Zastrzegają przy tym, że nie zwracają uczestnikom kosztów dojazdu, noclegu ani innych wydatków pośrednio związanych z ewentualnym udziałem w imprezie. – Praktyka taka jest jednak niezgodna z przepisami, a rejestr klauzul niedozwolonych zawiera wiele zakwestionowanych przez UOKiK zapisów, jakie stosują organizatorzy w swoich regulaminach odnośnie do opisanych wyżej sytuacji – zaznacza ekspert z RzetelnyRegulamin.pl.
Kupując w sieci bilety na wydarzenia kulturalne lub sportowe, warto robić to z rozwagą i ze świadomością powyższych zasad. W przeciwnym razie może nas czekać przykra niespodzianka związana ze stratą pieniędzy.
Podstawa prawna
Art. 38 pkt 12 ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. poz. 827 ze zm.).