Obywatele Unii, podróżujący za granicę, powinni mieć zapewniony powrót do domu, jeśli ich biuro podróży zbankrutuje w trakcie trwania wyjazdu. To jedno z założeń projektu przepisów przyjętych przez Parlament Europejski. Projekt przewiduje ponadto zapewnienie zwrotu pieniędzy w przypadku niezapowiedzianych podwyżek cen lub zmiany czasu wylotu.

W związku z częstymi przypadkami opóźnienia lotów i informowaniu o tym uczestników zorganizowanego wyjazdu w ostatniej chwili europosłowie chcą, by podróżujący otrzymywali odszkodowanie lub mieli możliwość zrezygnowania z wykupionej wycieczki i pełnego zwrotu poniesionych kosztów.

Projekt przepisów przewiduje, że w sytuacjach bankructwa biura podróży uczestnicy nie tylko mieliby zapewniony powrót, ale także możliwość pozostania na miejscu do końca wykupionego pobytu.

Uwzględniono także sytuacje nadzwyczajne, niezależne od przewoźników, uniemożliwiające powrót - na przykład chmury wulkanicznego pyłu. W takich przypadkach posłowie postulują zapewnienie turystom pięciu dodatkowych noclegów.

Zdaniem europosłanki Małgorzaty Handzlik, proponowane przepisy znacznie zwiększą bezpieczeństwo turystów i nie powinny wpłynąć na podwyższenie cen oferowanych wyjazdów.