Weekend majowy to dobra okazja do wypoczynku – żeby jednak nic nie zepsuło nam planów urlopowych, dobrze jest pamiętać o kilku praktycznych radach.

Zabezpieczenie domu i mieszkania

Co zrobić, by po powrocie z majówki nie mieć niemiłej niespodzianki w postaci zalanego wodą albo ogołoconego przez złodziei mieszkania? W dużej mierze sami mamy na to wpływ. O czym powinniśmy pamiętać?

• Pozamykaj dom – przed wyjazdem należy zamknąć drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących także okna dachowe i piwniczne, drzwi garażowe i inne pomieszczenia gospodarcze.

• Cenne rzeczy – nie zostawiajmy cennych przedmiotów w domu – można je np. umieścić na czas urlopu w depozycie, pieniądze zaś najlepiej trzymać na koncie w banku, a nie w szafie czy komodzie.

• Nie chwalmy się wyjazdem – nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe na portalach społecznościowych – jeśli złodzieje obserwują nasz profil, będą dokładnie wiedzieli, kiedy mogą się zjawić się po łupy.

• Gaz i woda – upewnijmy się, że zawory z wodą i gazem zostały zakręcone.

• Sąsiad – jeśli mamy możliwość – poprośmy zaufanego sąsiada o to, by zaopiekował się mieszkaniem i stwarzał pozory pobytu właściciela (np. włączając światło wieczorem, zabierając ulotki reklamowe z wycieraczki czy listy ze skrzynki).

• Zrób zdjęcia – policja radzi, by przed wyjazdem na urlop zrobić zdjęcia mieszkania i rzeczy, które w nim pozostawiamy (przedmioty należy sfotografować z każdej strony, tak żeby było widać i numery seryjne, i charakterystyczne rysy, plamki czy ubytki). Jeśli już zdarzy się nieszczęście i padniemy ofiarami złodziei – o wiele łatwiej będzie nam ocenić, co zginęło i zwiększymy szanse na odzyskanie tych przedmiotów.

• Warto także ubezpieczyć mieszkanie, można także założyć alarm antywłamaniowy.

Uważaj w zatłoczonych miejscach

Wzmożony ruch na dworcach kolejowych, autobusowych, na przystankach, w sklepach naraża nas na większe niż zwykle ryzyko kradzieży. Najczęściej złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę, np. gdy płacimy za bilet, wchodzimy z bagażami do autobusu czy drzemiemy w pociągu.

Oczywiście nie zawsze uda nam się uniknąć kradzieży, ale zawsze warto pamiętać o kilku radach:

- w miejscach najbardziej zatłoczonych, np. w autobusie czy na dworcu dobrze jest trzymać torbę z przodu, zamknięciem do siebie;

- pieniądze należy rozdzielić na mniejsze kwoty i pochować w różnych miejscach, np. część w walizce, część w wewnętrznej kieszeni kurtki czy w portfelu;

- nie trzymamy kluczy w tym samym miejscu, w którym chowamy dokumenty z adresem – to bardzo ułatwia zadanie złodziejowi;

- należy unikać pokazywania zawartości portfela; jeśli robimy zakupy w sklepie czy płacimy za bilet na dworcu, nie zostawiajmy portfela na ladzie i nie kładźmy torebki na podłodze – złodziejom wystarczy sekunda naszej nieuwagi;

- dokumentów, portfela, telefonu nie powinno się nosić w tylnych i zewnętrznych kieszeniach spodni i kurtek;

- nie zostawiajmy bagażu bez opieki;

- podróżując środkami transportu publicznego, starajmy się w pociągach unikać pustych przedziałów, a w autobusie siadajmy bliżej kierowcy.

W samochodzie

Podróżując samochodem, przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Pakując się, trzeba zabrać niezbędne dokumenty. W czasie jazdy kierowca powinien robić sobie przerwy i przeznaczyć je na odpoczynek i regenerację sił.

Bezwzględnie trzeba stosować się do zasad ruchu drogowego i nigdy nie należy prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu.
Planując trasę, dobrze jest wybierać drogi główne i lepiej znane. Zatrzymując się na odpoczynek – lepiej korzystać z miejsc bardziej uczęszczanych, a wychodząc z auta, zabierać ze sobą kluczyki, dokumenty i inne rzeczy, które mogą spodobać się złodziejom.

Niestety na drodze nie wszystko zależy tylko od nas. Trzeba pamiętać o innych uczestnikach ruchu, którzy nie zawsze zachowują się tak, jak powinni.

Mowa tu nie tylko o piratach drogowych, ale także osobach, które napadają na podróżujących kierowców. Oto najczęstsze sposoby, jakimi posługują się sprawcy, by wywabić kierowcę z pojazdu:

• na koło – sprawcy pokazują, że coś dzieje się z kołem naszego samochodu,
• wypadek – pozorowanie wypadku,
• na przeszkodę – blokowanie drogi np. przez kłodę drzewa czy gałęzie,
• na stłuczkę – pozorowanie drobnej stłuczki,
• na gumę – rozrzucanie szkła albo innych ostrych przedmiotów na jezdni mających za zadanie przebicie koła w samochodzie.Jak widać, o wielu rzeczach możemy sami zadecydować, ale na niektóre nie mamy wpływu. Starajmy się więc nie kusić losu i wybierając się na majowy wypoczynek, zachowajmy zdrowy rozsądek w każdej sytuacji – w ten sposób będziemy mogli cieszyć się niczym nie zakłóconym odpoczynkiem.