Zawieszenie lotów, kontrole graniczne, ograniczenie wychodzenia z domu – walka z epidemią koronawirusa jest najważniejsza. Są jednak ludzie, którzy muszą podróżować. Oto kluczowe zasady, jak zminimalizować ryzyko zarażenia podczas wyjazdu.

– Pandemia spowodowała gigantyczny spadek liczby podróżujących na cały świecie. Wielu ludzi musi jednak wrócić do domów. W takiej sytuacji są na przykład tysiące Polaków. Są też wyjazdy, których nie da się przełożyć. Dlatego zebraliśmy kluczowe rady lekarzy. Bezpieczeństwo podróżujących jest dla nas najważniejsze – tłumaczy Filip Błoch, prezes i współzałożyciel Hotailors.

Mimo ograniczeń, które mają powstrzymać epidemię koronawirusa, w Polsce nadal można jeździć (w ważnych powodach) komunikacją miejską, pociągami, własnymi samochodami oraz autobusami międzymiastowymi i międzynarodowymi. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad:

1. Przygotowanie do podróży
Jeśli wyjazd ma potrwać kilka dni, trzeba spakować termometr, leki przeciwgorączkowe (zalecany jest paracetamol) oraz niezbędne dokumenty medyczne (np. książeczkę zdrowia).
Warto mieć ze sobą chusteczki nasączone płynem do mycia rąk z alkoholem (co najmniej 60%), płyn do dezynfekcji rąk oraz chusteczki jednorazowe, a także rękawiczki jednorazowe i maseczki.

2. Zapas wody
Lekarze przypominają o odpowiednim i regularnym nawadnianiu organizmu – co najmniej 2 litry wody na dzień. Dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę wody i drobną przekąskę. W każdym momencie podróż może zostać przerwana, a procedury bezpieczeństwa mogą trwać bardzo długo.

3. Mycie rąk
Trzeba to robić jak najczęściej – przynajmniej raz na godzinę oraz po każdym kontakcie z przedmiotami dotykanymi przez innych. Higiena rąk obejmuje mycie rąk mydłem i wodą przynajmniej przez 30 sekund lub czyszczenie rąk płynem na bazie alkoholu (co najmniej 60%). Pocieranie rąk płynem na bazie alkoholu jest preferowane, jeśli dłonie nie są wyraźnie zabrudzone. W każdym innym wypadku należy myć ręce wodą i mydłem.
Należy unikać dotykania powierzchni dotykanych często przez innych – lub robić to przez chusteczkę jednorazową. Trzeba też zrezygnować z podawania ręki na powitanie i pożegnanie.

4. Własny samochód
Tu jest najbardziej ograniczony kontakt z innymi ludźmi. Ale w tym przypadku również należy zadbać o czystość i dezynfekcję najczęściej dotykanych elementów. Przy każdym wsiadaniu i wysiadaniu warto przetrzeć chusteczką nasączoną płynem do mycia rąk z alkoholem (co najmniej 60%) lub wodą z mydłem:

 • kierownicę,
 • drążek zmiany biegów,
 • dźwignię kierunkowskazów
 • dźwignię sterowania wycieraczkami,
 • przyciski na panelu klimatyzacji,
 • klamki,
 • radio i systemy multimedialne.

Jeśli w samochodzie jedzie druga osoba, z którą nie mamy styczności na co dzień (nie jest członkiem rodziny), to powinna mieć założone rękawiczki oraz maseczkę oraz usiąść na tylnej kanapie od strony pasażera, co maksymalnie zwiększa odległość od kierowcy.

5. W pociągu i autokarze
W czasie podróży bezwzględnie trzeba stosować się do poleceń obsługi. W pociągach i autobusach strefa zagrożenia to około 2 metry – dlatego bezwzględnie w zamkniętych przestrzeniach należy podjąć dodatkowe środki ostrożności:

 • wyczyścić stolik oraz poręcze chusteczką nasączoną płynem do mycia rąk z alkoholem (co najmniej 60%),
 • jeśli w promieniu dwóch metrów ktoś kaszle lub ma katar – warto się przesiąść. Najprawdopodobniej nie będzie z tym problemu,
 • jak najczęściej myć i dezynfekować ręce,
 • jeśli ktoś poczuł się gorzej i przyjął lek na gorączkę, od razu trzeba poinformować o tym obsługę.
 • podczas kaszlu lub kichania trzeba zakrywać nos i usta jednorazową chusteczką – należy od razu ją wyrzucić i umyć ręce. Jeśli nie ma chusteczki, trzeba zakrywać twarz zgięciem łokcia.

6. Przygotowanie na kwarantannę
Nie wiadomo, co może zdarzyć się w podróży, dlatego trzeba być gotowym na 14-dniowe odosobnienie. Należy pamiętać o zapasie regularnie przyjmowanych leków. Warto mieć ze sobą książki czy gry – coś, co zapewni rozrywkę. Jeśli to podróż służbowa, to oczywiście w torbie nie może zabraknąć ładowarek do komputera i telefonu komórkowego.

7. Poza domem
Cały czas trzeba starać się zachować odległość 1,5 metra od innych ludzi. Na dworcach bezwzględnie trzeba stosować się do zaleceń obsługi wydawanych na bieżąco. Maseczka medyczna nie jest wymagana, jeśli nie wykazuje się żadnych objawów zarażenia. W dużych skupiskach ludzi warto jednak je zakładać – tak samo jak rękawiczki. Pomagają unikać dotykania twarzy, co jest zaleceniem WHO. Warto zaopatrzyć się w nie przed podróżą. Podczas noszenia maseczki trzeba bezwzględnie przestrzegać najlepszych praktyk dotyczących ich zakładania i usuwania oraz higieny rąk po zdjęciu.

8. Pogorszenie stanu zdrowia

W przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, kaszel lub trudności w oddychaniu, niezwłocznie trzeba skontaktować się telefonicznie z NFZ-em (infolinia: 800 190 590) i poinformować o objawach oraz historii podróży.

Uwaga: jeśli ktoś jest chory (nie tylko na COVID-19), cierpi na przewlekłe schorzenia i choroby – szczególnie jeśli jest w grupie wiekowej o podwyższonym ryzyku zachorowania – powinien zrezygnować z podróży!

W Polsce został wstrzymany międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy. Jeśli ktoś jednak ma bliskich lub znajomych za granicą, którzy muszą lecieć samolotem, tu znajdą kluczowe rady dotyczące podróży lotniczych:

https://hotailors.com/pl/jak-podrozowac-w-czasach-koronawirusa-covid-19/

Zasady przygotowali przy pomocy lekarzy, m.in. z Chin i Polski - specjaliści z Hotailors, polskiego start-upu zajmującego się organizacją wyjazdów służbowych.