Dieselgate: Dlaczego VW w Polsce nie został ukarany? Konsumenci nadal są zdani tylko na siebie

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński15.06.2019, 08:30
Nie tylko amerykańskie i niemieckie władze potrafiły ochronić swoich konsumentów, ale zdecydowane kroki podjęły również władze włoskie czy francuskie.

Nie tylko amerykańskie i niemieckie władze potrafiły ochronić swoich konsumentów, ale zdecydowane kroki podjęły również władze włoskie czy francuskie.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Mariusz Barwinski

W wielu krajach koncern VW został ukarany za aferę spalinową. A u nas? Prokuratura – zero zainteresowania. UOKiK? Cały czas milczy.

W Stanach Zjednoczonych – więzienie i wysokie grzywny. W Niemczech – kary idące w miliardy euro. We Włoszech – zdecydowana reakcja urzędników. A w Polsce? Cisza. Przejmująca cisza. Na dodatek ludzie, którzy postanowili walczyć w sądach z Volkswagenem, nie dość, że nic nie wskórali, to narobili sobie jeszcze długów. Dlaczego w innych państwach koncerny ponoszą konsekwencje swoich błędów i oszustw, a w Polsce jedynymi, którzy za nie płacą, są najsłabsi, czyli konsumenci?

– Obywatela francuskiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo francuskie. Obywatela niemieckiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo niemieckie. A gdy Polak zje zatruty jogurt, może liczyć jedynie na siebie – przyznaje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Inni ukarali, a my...

O tym, że państwo polskie nie chroni konsumentów, napisano już wiele. Ale warto pokazać, jak w praktyce wygląda ich nieudolna ochrona na przykładzie jednej z największych afer ostatnich lat.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Obywatel.(2019-06-15 10:04) Zgłoś naruszenie 1715

    Bo my mamy ciemnych polityków ,posłów ,senatorów z pis-u i zjednoczonej prawicy rozdawać nasze budżetowe pieniądze , umiejących drzeć mordę u nas w Polsce ,ale jak przyjdzie ,co do czego ,to nic nie umieją dla swoich klientów ,a tym bardziej społeczeństwa załatwić , bo im politykom ,posłom , senatorom się należało , zobaczymy co wybrańcy pisowców i zjednoczonej prawicy załatwią coś dla polaków i społeczeństwa polskiego , bo tak w wyborach mocno krzyczeli i zarzucali Tuskowi że nic nie robi dla polski? !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Polak głupi i po szkodzie(2019-06-15 12:39) Zgłoś naruszenie 295

    Dlaczego, dlaczego, dlaczego ... w Polsce odwieczne pytanie. Dlaczego [w czyim interesie?] odbył się okrągły stół w Magdalence, dlaczego religia płatna skoro miała być za friko, dlaczego Rydzyk stoi ponad prawem i dlaczego immunitet osłania gamonia. Dlaczego ryba psuje się od głowy & dlaczego Macierewicz nie poleciał samolotem ?? A nad tym wszystkim góruje to podstawowe ; DLACZEGO Polak ciągle głupi i po szkodzie ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • DLACZEGO baba nie jest chłopem(2019-06-15 12:51) Zgłoś naruszenie 187

    Do Obywatela wszechwiedzącego ; otóż PIS rękami posła Mularczyka załatwia nam BILIONOWE odszkodowanie w dolarach za II WŚ. Błaszczak [ten od hipisów] załatwia nam F -35 i coś tam jeszcze, Tchórzewski - ten od energii - sprowadza nam węgiel w mln ton od moskali, a PAD rozdaje swojakom medale. Aha, jeszcze prezes z następcą Alika rozprowadza dochodowe stanowiska kierowcom i znajomym pani Basi !!! Czy to mało ... pytam się ?!

    Odpowiedz
  • Pleban(2019-06-15 13:05) Zgłoś naruszenie 92

    Kto jeżdzi tymi passacikami czy golfami ? Ręka w górę ! Wieś niech nie podnosi ... wieś czymś musi jeżdzić !!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Diesel emituje mniej co2 niż benzyna(2019-06-15 20:03) Zgłoś naruszenie 98

    A dlaczego tak. W Kraju w którym połowa 10 letnich ma wycięty filtr cząstek stalych( który jest wymagany w homologacji pojazdu)A i tak dostają przeglądy. Samochody które mają wycięte katalizatory , , zaslepione EGR... To by była obłuda kazać płacić jakiejkolwiek firmie () skoro połowa 10 letnich samochodów jeżdżących w PL nie spełnia norm spalon jakie mają w homologacji, że względu na kombinowanie naszych rodakow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jarko(2019-06-15 20:29) Zgłoś naruszenie 25

    bo w klechistanie rządzą 15- 18 letnie szroty z widłami lub czterema zerami w logo, więc za co mają ich pozywać? buahahahahah

    Odpowiedz
  • Sitpulus(2019-06-15 20:43) Zgłoś naruszenie 38

    Ale te pieniądze nie idą do właścicieli VW, tylko na premie dla Misiewicza

    Odpowiedz
  • antykaczor(2019-06-16 11:51) Zgłoś naruszenie 30

    Pisioki karajo tylko lokalnych przedsiębiorców a zachodnim dają zapomogi z pieniędzy zabranych bez pytania pod przymusem obywateli.

    Odpowiedz
  • janek(2019-06-16 17:57) Zgłoś naruszenie 22

    Właśnie po to zachodowi są potrzebne "niezawisłe" sądy w Polsce.

    Odpowiedz
  • gfdfhn(2019-06-17 11:43) Zgłoś naruszenie 21

    co się czepili tego vw ? ma depnięcie -ma ,pali niewiele -pali ,to co mnie tam jakieeś substancje z rury obchodzą ?

    Odpowiedz
  • adi(2019-06-18 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego? bo Polandia jest bardziej niemiecka niż niemcy

    Odpowiedz