statystyki

Bagaż zgubiony w samolocie: Jak uzyskać odszkodowanie?

30.06.2018, 15:00
bagaż lotnisko

Aby uzyskać odszkodowanie, trzeba zgłosić się do znajdującego się na każdym lotnisku biura zagubionego bagażu (left-luggage office), wypełnić formularz PIR (Property Irregularity Report), zatrzymać kopię i... czekaćźródło: ShutterStock

Jeśli nas to jeszcze nie spotkało, to tylko kwestia czasu. Co trzecia skarga na linie lotnicze dotyczy kłopotów z bagażem.

Nic więc dziwnego, że kwestia odszkodowań za utracony lub zniszczony bagaż jest dość precyzyjnie uregulowana. Międzynarodowe ustalenia zobowiązują przewoźników do rekompensaty za stratę przewożonych przedmiotó w. Wysokość odszkodowania ograniczono jednak do wysokości 1000 XDR (waluta stosowana przez bank światowy). Według aktualnego kursu to około 5150 zł. Jeśli natomiast nie potrafimy udowodnić wysokości strat, przewoźnik ma obowiązek zapłacić 17 SDR za każdy kilogram straconego bagażu (ok. 88 zł). Za zagubioną 20-kilogramową walizkę dostaniemy więc około 1750 zł.

Aby uzyskać odszkodowanie, trzeba zgłosić się do znajdującego się na każdym lotnisku biura zagubionego bagażu (left-luggage office), wypełnić formularz PIR (Property Irregularity Report), zatrzymać kopię i... czekać. Zawsze jest nadzieja, że walizki poleciały w inną stronę i się odnajdą. Jeśli nie, w ciągu 21 dni należy zgłosić reklamację do tych linii lotniczych, z których pasażer korzystał. Jeśli bagaż doleci, ale zostanie po drodze uszkodzony, na reklamację będzie 7 dni od daty odebrania.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane