Najważniejsza jest data. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT termin na złożenie rozliczenia dochodów za poprzedni rok podatkowy mija ostatniego dnia kwietnia. I tu miłe zaskoczenie! W tym roku podatnicy mają nieco więcej czasu, bo ostateczny termin złożenia rocznych zeznań podatkowych mija 2 maja (ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, więc termin przesuwa się na poniedziałek). I to jest ostateczny termin. Nawet przedłużony majowy weekend tego nie zmieni. Trzeba więc złożyć PIT przed wyjazdem na majówkę!

Jeśli już wiemy, kiedy złożyć PIT, to musimy wybrać właściwy formularz. I właśnie w 2016 roku najwięcej zmian dotyczy nowych druków, bo od 1 stycznia obowiązują nowe formularze dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym składane właśnie do 2 maja: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, a także załączniki do głównych formularzy PIT/O, PIT/D. Zmienione zostały również formularze informacji PIT/M, PIT/B, PIT/Z.

Na zmiany muszą szczególnie uważać rodzice, którzy korzystając z ulgi prorodzinnej, mają do zapłacenia podatek niższy niż kwota należnej im ulgi. Składając PIT za ubiegły rok, nie załączają już do swojego zeznania odrębnego formularza PIT/UZ. Nie oznacza to oczywiście, że nie odzyskają z kwoty składek takiej różnicy. W tym roku zamiast w odrębnym formularzu potrzebne do zwrotu informacje zamieszczą bowiem w formularzu głównym.

Z kolei rodacy zarabiający poza granicami kraju, których dochody osiągane z tego tytułu są zwolnione od polskiego PIT, nieco inaczej niż do tej pory i za pomocą innego załącznika do podstawowego zeznania podzielą się z fiskusem informacją o swoich zarobkach.

Miła dla podatników okaże się zapewne zmiana dotycząca korygowania deklaracji. Składając korektę, nie musimy już bowiem jej uzasadniać, o czym podatnicy bardzo często zapominali.

Ponadto od 18 marca Ministerstwo Finansów udostępniło na swoich stronach internetowych wstępnie wypełnione zeznania podatkowe, tzw. PFR – Pre-Filled tax Return: PIT-37 za rok 2015 i PIT-38 za rok 2015. Warto pamiętać, że usługa PFR nie polega na tym, że to administracja podatkowa składa za nas zeznanie. Jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie.