W dniach 28 – 30 marca (od środy do piątku) w godz. od 12.00 do 18.00 w Galerii Krakowskiej, ul. Pawia 5, eksperci z małopolskich urzędów skarbowych będą pełnić dyżury podatkowe. Stanowisko Izby Skarbowej w Krakowie będzie zlokalizowane na poziomie -1 – wejście od Placu Dworcowego - mówi Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.
Reklama
Izba Skarbowa w Krakowie organizuje dyżury dotyczące rozliczeń PIT. Kiedy podatnicy mogą liczyć na pomoc urzędników?
W dniach 28 – 30 marca (od środy do piątku) w godz. od 12.00 do 18.00 w Galerii Krakowskiej, ul. Pawia 5, eksperci z małopolskich urzędów skarbowych będą pełnić dyżury podatkowe. Stanowisko Izby Skarbowej w Krakowie będzie zlokalizowane na poziomie -1 – wejście od Placu Dworcowego.
Co przy okazji zakupów będą mogły załatwić osoby odwiedzające centrum handlowe?
Na stanowisku informacyjnym Izby Skarbowej w Krakowie ciągły dyżur będzie pełniło kilkoro ekspertów. Pomogą wypełnić roczne zeznanie podatkowe, wyjaśnią zasady stosowania ulg podatkowych i odliczeń. Pomogą także wprowadzić formularz PIT do komputera i sprawnie wysłać go przez internet do właściwego urzędu skarbowego.
Wystarczy zabrać informację PIT-11, którą powinniśmy otrzymać od naszego pracodawcy (termin na przesłanie takiej informacji przez płatnika minął ostatniego dnia lutego), ewentualnie inne dokumenty świadczące o uzyskanych przez nas w 2011 roku dochodach. Jeśli chcemy korzystać z ulg, to warto zabrać też potwierdzenie dokonania wydatków, które chcemy odliczyć. Bardzo ważne jest, by mieć przy sobie zeszłoroczne zeznanie roczne PIT (z dochodami za 2010 rok) – będzie ono potrzebne dla celów identyfikacji tożsamości w systemie komputerowym Ministerstwa Finansów.
Muszę jednak dodać, że urzędnicy nie będą przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.
Nie jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez administrację skarbową w Małopolsce. Czy poprzednie się sprawdziły?
Owszem. Staramy się być nowoczesną administracją rozumiejącą również naszą rolę usługową wobec naszych klientów. Chcemy ułatwiać osobom wywiązywanie się przez nich z obowiązków podatkowych, w tym przypadku z obowiązku dokonania rozliczenia rocznego. Wysłanie rocznego PIT przez internet to najłatwiejszy, najszybszy, a przy tym zupełnie darmowy sposób rozliczenia się z fiskusem.
Przyznaję oczywiście, że korzyści są obopólne, bo również dla administracji podatkowej jest to rozwiązanie najbardziej efektywne. Ogranicza czas oraz siły urzędników skarbowych, którzy mogą zajmować się innymi zadaniami.