Podatnicy wypełniający roczne zeznanie PIT za 2011 rok na druku PIT-36 i PIT-37 mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, w tym także zmarłym, albo jako rodzice samotnie wychowujący dzieci. Pozwoli to zmniejszyć podatek do zapłaty.
Osoby, które w ubiegłym roku uzyskiwały dochody opodatkowane na ogólnych zasadach, czyli według dwustopniowej skali podatkowej (ze stawkami 18 proc. i 32 proc.), mają różne możliwości podatkowego rozliczenia swoich zarobków. Osoby będące w związkach małżeńskich mogą składać roczny PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. W niektórych wypadkach istnieje także możliwość rozliczenia z małżonkiem, który zmarł w okresie przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego. Z preferencyjnego sposobu obliczenia rocznego podatku mogą też korzystać osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponieważ te metody rozliczenia z fiskusem mają charakter wyjątkowy, skorzystanie z takiego rozwiązania jest uzależnione od spełnienia wielu warunków.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Zeznania męża i żony

Wspólnego PIT-u ze zmarłym małżonkiem

Rozliczenia samotnych rodziców

Czy możliwe jest rozliczenie jako samotny rodzic, gdy oboje rodzice mają władzę rodzicielską

Czy niskie dochody jednego z małżonków pozbawią wspólnego rozliczenia

Czy przy wspólnym PIT małżonkowie składają oddzielne załączniki

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Z jakich form rozliczenia mogą korzystać podatnicy w PIT za 2011 r.